Bayram Namazlarına Giderken Getirilen Tekbir Duası ve Anlamı

Gerek yukarıdaki duâ ve gerekse buradaki duâ bayram günlerinde okunan dualardır. Her ikisi de müslümanlann gönüllerini şen kılmak ve ıztıraplarını yok etmek için okunurlar. Bayram neş’e manasına dâ gelir. Bu bakımdan sevincin mahsulü olan bu duâlar bayram günü sık sık okunmalıdır. Bilhassa tekbir getirmek ve bu tekbirleri bayram günlerinde farz namazların arkasında sık sık okumak Peygamberimizin sünneti olarak kabul edilmiştir. Bazı imamlara göre bu tekbirleri bayram günlerinde farz namazların arkasında getirmek vâcip kılınmıştır. Fetva da bunun üzerindedir. İşte bayram günlerinde getirilecek tekbirler ve okunacak duâlar yukarıdaki duâlardır. Her müslü-manın bu duâları okuması ve kavraması lâzımdır.

Ayrıca bayram günlerinde öksüz ve yoksul kimseleri sevindirmek, çocuklara yiyecek ve giyecek almak dinimizin ve Peygamberimizin emridir. Bu mübarek günlerde muhtaçları sevindirmeyenler acaba ne zaman sevindirebi-leceklerdir? Zaten bayramın manası da ancak bu sebeple anlaşılmış olur.

TÜRKÇE OKUNUŞU : (Allahu ekber, Allahu ekber, lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillâhil hamd.)

ANLAMI : “Allah çok büyüktür, Allah çok büyüktür. Allah’dan başka ilâh yoktur. Allah ziyadesiyle büyüktür. Hamdü sena Allah’a aittir.’

Önceki İçerikMevlana Kılavuz ile ilgili Sözleri
Sonraki İçerikMekke i Mükerreme Ne Demek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here