18.4 C
İstanbul
16.6 C
Ankara
16 C
Konya
22 Ekim Perşembe 2020

Diş ile ilgili Atasözü ve Anlamları

- Advertisement -
- Advertisement -

Diş ile ilgili başlayan atasözleri ve anlamları.  Diş kelimesi ile ilgili atasözleri hangileridir? Dişle ilgili olan cümle atasözleri nelerdir?

Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez. Atalardan günümüze kadar ulaşan, belirli bir yargı içeren, söyleyeni belli olmayan (anonim) düz konuşma içinde kullanılan sözlerdir. Atasözleri, geçmiş kuşaklardan süzüle süzüle günümüze kadar gelmiş özellikleri sözün içerdiği anlama göre değişir. Atasözü pek çok dalda eğitici yol gösteren, öğüt veren kalıplaşmış sözlerdir.

DİŞ İLE İLGİLİ ATASÖZLERİ VE ANLAMLAR

Göze göz, dişe diş.
Karşısındaki kişi yada kurumlara cephe alan insanlar en sert haliyle intikam alacağı zaman tüm gücünü ve imkanlarını kullanırlar. Bu güç onlara bu davalarını kazanmalarını sağlayan en büyük unsurdur. Bunu birde aksi durumlarda kullanan maddi varlıklı, kötü niyetli kişilerde mevcuttur. Bu psikolojik yada fiziksel savaşa göze göz, dişe diş adı verilir ve en tanınan atasözlerimiz arasında yer alır.

Isıracak it dişini göstermez.
İnsan, kötü bir fiili ulu orta, herkese göstererek veya duyurarak yapmaz. Kötülük etmeye kararlı olan, bunu daha önce açığa vurmaz.

İşten artmaz, dişten artar.
İnsan ne kadar çalışıp para kazanırsa kazansın, tutumlu olmadığı ve harcamalarına bir sınır getirmediği sürece birşey arttıramaz. Para, kazanmakla değil, tutumla artar.

Otuz iki dişten çıkan, otuz iki mahalleye yayılır.
Sırların gömülü olduğu yer insanın güğsüdür. İçimizde saklı tuttuğumuz birşey söylenince, o sır olmaktan çıkar, herkesin malı olur. Bir ağızdan çıkan söz, herkesin malı olur. Bir ağızdan çıkan söz, başkalarının ağzına geçer, her tarafa yayılır.

Toprağı işleyen, ekmeği dişler.
Çalışma ve faaliyet alanında bütün gereklerini yerine getiren kimse, çalışmanın semeresini görür ve ondan yararlanır. Bir iş için emek veren kişi, onun nimetlerinden yararlanmaya hak kazanır.

Allah isterse bir kulun işini, mermere geçirir dişini; istemezse işini, muhallebi yerken kırar dişini.
Allah şans ve talih verdiği kullarının başarılı olmasını sağlar, bu gibi kişiler neye ellerini atsalar becerirler, en zorları bile kolaylıkla yaparlar. Talihsiz ve şansız insan ise en basit işleri bile yapamaz, her işten zarar ve ziyanla ayrılır.

Baba koruk (ekşi, erik) yer, oğlunun dişi kamaşır.
Babanın yaptığı kötü işin sıkıntısını çocuk çeker. Çocuklar, büyüklerin yaptığı kötü işten dolayı arkadaşları arasında kendilerini eksikli ve suçlu hissederler. Babanın bıraktığı kötü şöhret öldükten sonra evladı için üzüntü kaynağı olmaya devam eder.

Beleş atın dişine (yaşına, yularına, dizginine) bakılmaz.
İnsan, para vererek aldığı şeyi her yönüyle inceler, araştırır. Bu onun hakkıdır da. Ancak para verilmeden gelen şey, eksiği, kusuru olsada hoş karşılanır. Çünkü birşeyde kusur aramak insana yakışıksız gelir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mehmet Tevfik Temiztürk Uzaylı Mahlûkla Dertleşme 17 Şiiri

Bîzîm gîbî beslenen îlkel türlerden var mı? İnsan gîbî vahşîler nefîslerden yana mı?İlkellerînîz de var, vahşî ırklarınız da, Katı yakıt kullanan îlkel yaratıklar da…Şarjla gelîştîrîlen, kopya...

Aynur Doğan Nemire Lawik Sözleri

Stranen Aynur kürtçe sanatçı Nemıre Lawık (Ölme Oğlan) Sözleri Çolan da mere çole dûrîn Çîyan da mere berfe sûrîn Eman eman eman wez bîmîrîm Rînd lî her derekê...
- Advertisement -

Lider Ağrı Doğuş Kocaeli (İzmit) Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı LİDER AĞRI DOĞUŞ TURİZMTelefon 0472 312 66 11 Çağrı MerkeziE-Posta BulunamadıOtogar Tel: 0546 675 75 33İnternet sitesi : BulunamadıAdres : İzmit OtogarAğrı Doğuş Kocaeli Telefon Numaraları: Ağrı Doğuş Gebze...

Aşık Veysel Gönül Sana Nasihatım Şiiri

İşte Âşık Veysel Şatıroğlu tarafından yazılan gönül sana nasihatim adlı sözleri.. Gönül sana nasîhatım Çağrılmazsan varma gönül Senî sevmezse bîr güzel Bağlanıp da durma gönülNe gezersîn Şam'ı Şark'ı Yok mu...

Tren, Uçak veya Gemi’de Namaz Kılınır mı Kılınırsa Nasıl Kılınacaktır

Uçak, gemi ve tren gibi vasıtalarda nasıl namaz kılınacaktır? Bir insan nerde olursa olsun ne yapıyorsa yapsın özellikle namazlarına dikkat etsin. Tren veya herhangi bir vasıta...

Küçümsemek İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Küçümsemek ile ilgili atasözleri ve anlamları. İçinde küçümsemek geçen kelimesi geçen atasözleri hangileridir? Küçümsemek ilgili olan cümle atasözleri nelerdir?Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here