Büyük Balık Küçük Balığı Yutar Atasözü İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Büyük balık küçük balığı yutar; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Büyük balık küçük balığı yutar.
Sevginin, hoşgörünün ve diğer güzel hasletlerin – maalesef – egemen olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. İnsanoğlu, bunca deneyimine rağmen gücün belirleyici özelliğini ve onun çalıştırdığı çarkın dişlerini kıramamıştır. Biz istemesekte, hoşuma gitmesede bu dünyada güçlüler, güçsüzleri ezer, ortadan kaldırır; yada kendilerine bağlarlar.

Kısaca anlamı : “Güçlüler, gücü yetmeyenleri her zaman ezerler.”

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : O zengin ve güçlü istediğini yaptırabilir yani büyük balık küçük balığı yutar.

Cümle : Zengin olduğun için fakirleri ezecek değilsin.

Açıklama ve kompozisyon :  Dünya yaşamında güçlü olanda var zayıf olanda var. Tarihte okuduğumuz savaşların hemen hepsi bundan çıkmıştır. Güçlü kuvvetli insanların zayıf insanları ezmesi gibi, büyük ülkeler de küçük ülkeleri ellerine geçirmek istemişler, savaşa yol açmışlardır.

Büyük balığın küçük balığı yutması ilkesinden zamanında Japonya da nasibini almıştı. Öyle ki iki şehrine atılan atam bombası büyük can ve mal kayıplarına sebep oldu. Yine güçlü olan bir devlet, o gün için güçsüz ve küçük olan bir devlete bu zulmü yapmıştı. Ancak Japonların uyanış harekatı pek de uzun sürmedi. Büyük balık küçük balığı yutar fikrinin doğruluğunu çabuk anladılar ve güçlenmek için var güçleri ile çalıştılar. Şu anda ise belki de dünyanın teknolojik açıdan, dolayısı ile ekonomik bakımdan en güçlü devletlerinden biri haline geldiler.

Günümüzde de süper güç olarak adlandırılan güçlü devletlerin askeri yönden de güçsüz olan devletlerin iç işlerine müdahalede bulunmasının altında da bu yatar. Kendince onları korurmuş gibi davranarak onların kanını emme gayesi taşır.

Peki, bu durumda, zayıfların, güçsüzlerin hali ne olacak, yapacakları bir şey yok mu? diyeceksiniz. Olmaz olur mu, var. Yaşamanın en doğal bir hak sayıldığı çağda yaşıyoruz. Demokrasiler bunun için benimseniyor. Zayıflar, güçsüzler ele ele verip birleşiyorlar; kendilerini ezmek isteyen güçlere karşı birlikte savaşım (mücadele) veriyorlar.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here