Oğlan Babadan Öğrenir Meclis Gezmeyi Kız Anadan Öğrenir Sofra Yazmayı İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Oğlan babadan öğrenir meclis gezmeyi, kız anadan öğrenir sofra yazmayı, dilencinin gözü çömçede, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Oğlan babadan öğrenir meclis gezmeyi, kız anadan öğrenir sofra yazmayı.
Erdemli insanlar gelenek ve görenekleri ile yaşarlar. Doğru olan ve kişilere zarar vermeyen gelenek, görenek nesiller boyunca çocuklara aktarılır. Bu yaşantı daha önce dedelerden, atalardan tecrübe edildiği için çok az hata şansına sahiptir. Çocuklara erkenden verilecek bu doğru bilgiler onların erken yaşta ergin olmasına, erdem kazanmasına yardımcı olur. Eğitim verilmeyen genç bir erkek görgüsüz, kız çocuğu ise işe yaramaz olarak nitelendirilir.

Kısaca anlamı : Eğitim verilmeyen genç bir erkek görgüsüz, kız çocuğu ise işe yaramaz olarak nitelendirilir.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : ‘Annem bugün bana oğlan babadan öğrenir meclis gezmeyi, kız anadan öğrenir sofra yazmayı sözünü anlattı.

Açıklama ve kompozisyon : Erkek çocuk, erkeklerin yapması gereken şeyleri örneğin iş görüşmesi, bağ bahçe işleri babasından, kız çocukda kadınların yapması gereken şeyleri örneğin temizlik, yemek yapmak anasından öğrenir. Baba ve anne zamanında çocuklarına sorumlukları ile ilgili işleri öğretmemişlerse, çocuktan işe yarar şeyler yapmasını beklemek boşunadır. Erdemli insanlar gelenek ve görenekleri ile yaşarlar.

Doğru olan ve kişilere zarar vermeyen gelenek, görenek nesiller boyunca çocuklara aktarılır. Bu yaşantı daha önce dedelerden, atalardan tecrübe edildiği için çok az hata şansına sahiptir. Çocuklara erkenden verilecek bu doğru bilgiler onların erken yaşta ergin olmasına, erdem kazanmasına yardımcı olur.

Eğitim verilmeyen genç bir erkek görgüsüz, kız çocuğu ise işe yaramaz olarak nitelendirilir. Çocuk, erkeklerin babasından ne yapması gerektiğini öğrenir, örneğin, iş görüşmesi, bağ bahçeciliği ve kadınların kız için ne yapması gerektiğini, örneğin temizlik, yemek pişirme. Baba ve anne çocuklarına zamanla sorumluluklarını öğretmediyse, çocuğun faydalı şeyler yapmasını beklemek boşuna olur.

Erdemli insanlar gelenek ve görenekleriyle yaşarlar. Doğru olan ve insanlara zarar vermeyen gelenek nesiller boyu çocuklara aktarılır. Bu deneyim daha önce büyükbaba ve atalardan deneyimlendiğinden, hata olasılığı çok düşüktür.

Çocuklara erken verilecek olan bu doğru bilgi, onların olgunlaşmasına ve erken yaşta erdem kazanmasına yardımcı olur. Eğitilmemiş genç bir adam atıl ve kız işe yaramaz kabul edilir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikİğne İplik Boncuk Satan Mağazaya ne Denir
Sonraki İçerikCelaleddin Harezmşah Kimdir Kısaca Hayatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here