Batarya Nasıl Elektrik Üretir

191

Günümüzde batarya diyen biri hemen hemen herkes ne olduğunu bilir. Ve En çok telefon veya cep telefonlarında karşımıza çıkan bataryalar sadece telefon için değil birçok alanda kullanılmaktadır. Batarya, elektronik cihazlara prize bağımlı kalmaksızın güç sağlayan ve içerisinde elektrik enerjisi barındırmakta olan donanımlardır. Kısacası birçok aygıtın bir araya getirilerek belirli biçimde eklenmesiyle oluşan araç.

Pil hücrelerinde depolanan enerjinin miktarı toplamda bataryanın kapasitesini ifade eder. Bir bataryanın kapasitesi mAh ile ifade edilir ve bu değer ne kadar yüksek ise bataryanın kapasitesinin de o kadar yüksek olduğu anlaşılır. Enerji için iki yolla elektrik akımı üretilir. Dinamo ve jeneratör adı verilen makineler ya da batarya pilleri ile elektrik üretilebilir. Dinamo, hareket enerjisini içindeki mıknatıs ve bobin sayesinde elektrik enerjisine dönüştüren bir araçtır.

Elektik üreteci, jeneratör ya da kısaca üreteç, mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çeviren alet. Mekanik enerjinin kaynağı buhar makinesi, su, içten yanmalı motor, rüzgar türbini olabilir Bir batarya pili, kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek elektrik üretir. Kimyasal enerjinin bir kısmı ısıya bir kısmı da elektrik akımına dönüştürülür. Yapısında kullanılan kimyasalların çeşidine göre farklı batarya türleri vardır. Bir bataryada iki farklı kondüktör (iletken madde) yani elektrot vardır. Elektrotlar iletken, elektrolit adı verilen bir sıvı veya pelte ile ayrılır.

NiCd piller içlerinde çevreye zararlı kimyasal maddeler içerir. Bu yüzden bunları atmak isterseniz bozuk pillerinizi belediyelerin veya satıcıların oluşturduğu geri dönüşüm sistemine bırakmalısınız. Bataryadaki maddeler birbirleriyle kimyasal reaksiyona geçerek elektrik akımı üretir. Kimyasal aktivitenin sonucu olarak bir elektrotta pozitif yük tel gibi iletken madde yardımıyla diğer (negatif) elektrota geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here