Kadınlar Kaç Yaşında Adetten Kesilir / Menopoz Dönemi

Yaş Dönümü (Adetten Kesilme Durumu)
Yeni çağımızda Menopoz olarak adlandırılan adetten kesil aylık adet kanamalarının doğal yolla bitmesine denir. Yaş dönümü diye adlandırdığımız adetten kesilme durumu, kadın için büyük üzüntü ve buhranlar oluşturur. Kadın artık cinsel arzularının kaybolduğuna, kocasının gözünde artık kadınlık vasfını yitirdiğine inanır. Bu düşüncelerin ve kocasının başka bir kadınla evleneceği korku ve kıskançlığının yarattığı sinir bozukluğuna, bir de adetten kesilmenin verdiği sıkıntı, ağrı ve ruhî buhranlar eklenince, kadın ruhsal çöküntü içine girer. Oysa bu üzüntü ve korkulara hiç de gerek yoktur. Akıllı bir kadın, bunu yaşamın bir gereği olarak bilmeli ve normal bir olay olarak görmelidir, İnsan doğumundan ölümüne kadar hayatın birtakım devrelerini tabiî olarak geçirecektir.

Yaş dönümü, erkekte kadınlardakinden daha büyük bir sarsıntı yapar, yaşlanan erkek daha derinbir ruh huzursuzluğu, bir güvensizlik içine düşer. Karısına artık kocalık yapmadığına, bitmiş, tükenmiş bir insan durumuna geldiğine inanır. Halbuki yaş dönümü hiçbir zaman hayatın sonu demek değildir. Hatta daha büyük bir saadetin başlangıcı olabilir.

Yaş dönümü devresi, kadının hayatında bir geçiş devresidir ve bu geçiş süresi bazılarında bir iki yılda, bazılarında daha uzun yıllarda tamamlanır.

Yaşdönümü devresinin genel olarak 45-50 arasında başladığı söylenebilir. Adet kesilmesinin şekline gelince; bazılarında bu aybaşı akıntılarının gittikçe azalması şeklinde yavaş yavaş olur. Bazılarında akıntının yavaş yavaş azalmaya başlaması ile birlikte, iki aybaşı arasındaki süreler gittikçe uzar, sonunda tamamen kesilir. Ancak aybaşılar sona erdikten sonra yeniden aybaşı akıntısına benzer kanamalar görülürse, bu hayra alamet değildir, hemen bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu akıntılar bir urdan, kanserden ileri gelme ihtimali vardır.

Bazen de adetten kesilme ansızın olur. Bir kısım kadınlar böyle birden adetten kesildiklerini görünce gebe kaldıklarını sanırlar. Ve kendilerinde yalancı gebeliğin tüm belirtileri görülür. Bu çoğunlukla vakitsiz yaşdönümüne giren kadınlarda görülür.

Bunlar normal sayılan aybaşı kesilmesi tipleridir. 45 yaşından sonra aybaşı akıntılarının fazlalaşması, bir anormallik sonucu olabilir.

Önceki İçerikKadın Cünüb İken Bebek Çocuğuna Süt Vererek Emzirebilir mi
Sonraki İçerikNecip Fazıl Kısakürek Sağ Sol Şiiri

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here