26.4 C
İstanbul
29.1 C
Ankara
26 C
Konya
14 Ağustos Cuma 2020

Kadınların Namazdaki Farklılıkları Nelerdir

- Advertisement -
- Advertisement -

Bayanların namaz kılma şekli erkeklerden çok az olmakla beraber farklılıklar bulunmaktadır. Hanımların namaz kılma şekli Âlimlerin bir bölümüne göre namazda erkekle kadının bir farkı yoktur. Ama yaygın olan uygulama kadınların erkeklerden bazı hususlarda farklılığıdır.

Gerek Kur’an‘ın gerekse Sünnet‘in, kadınların tesettürüne özel bir önem atfettiği hepimizin malumudur. Namazın farzı, vacibi, sünneti erkeklerle hanımlarda aynıdır. Bu gibi temel konularda değişiklik söz konusu değildir. Ama namazda kadınların bazı hareketlerinin erkeklerden –kısmî olarak– farklılık göstermesinin temel sebebi de budur.

Aslında hanımların namazda erkeklerden farklı tarafları yoktur.

Ancak Hanefi fıkıh kitaplarında müstehap derecesindeki bazı farklılıklar hanımlara tavsiye edilmekte, hatta bu farklılıklar hanımların ibadetteki tesettürle ilgili özellikleri olarak da nazara verilmektedir.

Hanımlara mahsus bu özellikleri sayan fıkıh kitaplarından bazıları bunların sayısını nihayet onbir madde içinde göstermişse de daha fazlaya çıkaranlar da olmuştur. Biz bu onbir farklılığı mühimlerinden başlayarak şöyle sıralayabiliriz.

1- Erkekler namaz öncesinde ezan okur, kamet getirirler. Ancak hanımların böyle bir mükellefiyetleri yoktur. Onlar ezan okumadan, kamet getirmeden namazlarına başlarlar. Erkekler için sünnet olan ezan ve kamet, hanımlar için gerekli kılınmamıştır.

2- Namaza başlarken ilk tekbirde kadınlar ellerini (erkekler gibi kulak yumuşağına değdirmez) omuz hizasına kadar kaldırmakla iktifa ederler.

3- Erkekler tekbirden sonra ellerini göbek altına bağlarken hanımlar göğüs üzerine koyarak sağ eli sol elin üzerinde tutarlar, parmaklan ayırmaz, (erkekler gibi) bileği de kavramazlar.

4 –Rukua eğilirken (erkekler gibi sırtı dümdüz yapacak kadar) fazla eğilmez, hafif eğilmeyi kafi bulurlar. Bu hal tesettür açısından önemlidir.

5- Rukuda eller (erkekler gibi diz kapaklarını kavramaz) diz kapağı yukarısına bastırmakla yetinilir. Parmak aralan yine açılmaz, bitişik tutulur..

6-Ruku’dan sonra inilen secdede kollar erkekler gibi yukarıda tutulmaz, yere serilir. Dirseklere kadar yerde bitişik durumda tutulurlar. Erkekler ise yalnız ellerini yapışünrlar, kollarını zeminden yukanda tutarlar.

7-Baş secdede iken ayaklar (erkekler gibi) parmaklar üzerine dikili tutulmaz, sırtı yere gelecek şekilde yatık tutulurlar. Sağ ayağm baş parmağını da dikmek zorunda olmazlar. Ayakların yere yatık olması tesettüre daha uygunluk arz edeceği anlaşılmaktadır..

8-Tahiyyatta (erkekler iki dizi üzerine otururken )hanımlar ayaklarım sağ tarafa doğru çıkarır, sol yanlarına meylederek otururlar.

9- Gece namazlarında hanımlar (erkekler gibi sesli okumazlar) gizli okuma ile kılarlar. 10- Namazın her yerinde hanımlar kendilerini hep toplu tutarlar, tesettüre uygun düşen hali tercih ederler. Bu sebeple rukuda ve secdede ayaklan ayrı tutma yerine birbirine yakınlaştırmayı daha münasip bulurlar.

11-Toplu halde de olsalar içlerinden bir hanımı imam yaparak arkasında cemaatla namaz kılmaları ibadeti mek-ruhluktan kurtarmaz. Erkeklerle birlikte cemaat olup kılmaları caiz olur.

Elbette sıraladığımız bu özellikler namazın olmazsa olmazları değildir.

Bu sebeple Fetavay-ı Hindiyye’de şu hatırlatma yapılarak denmiş ki:

– Namazın ne farzları, ne vacipleri, ne sünnetleri, hatta ne de edepleri hanımlarla erkekler arasında farklı değildir. Bu zikredilen farkların hepsi de hanımların tesettürü açısından uygun bulunan özelliklerdir. Fukaha bunları daha huzur verici tedbirler olarak zikretmişlerdir.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mehmet Tevfik Temiztürk Batıl İçin Yıpranır Şiiri

Mehmet Tevfik Temiztürk şiirleriyle, kişiliği ve veteriner hayatıyla önemli bir yazar olmakla beraber eserleri ve katkıda bulundukları unutulmaz. Şiirlerimle duygu ve düşüncelerimi işlerken güncel...

Sakarya Ramazan İmsakiyesi 2020 (Sakarya İftar Saati)

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2020 Ramazan imsakiyesi (Sakarya iftara ne kadar kaldı) Ramazan ayının iftara doğru en çok beklediğimiz anlardan biridir. Ramazan gündüzlerin bol faziletli...
- Advertisement -

Ç Harfi ile Başlayan Eşya İsimleri Nelerdir

Ç harfiyle başlayan nesneler yani eşyaların adları neledir? denildiği zaman kaçımız hemen cevap verebiliriz. Ç harfi ile ilgili eşya bulmak veya yazmak için arıyorsanız...

Adıyaman Ünal Turizm Bursa Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı ADIYAMAN ÜNAL TURİZMTelefon 0416 216 11 12 Çağrı MerkeziE-Posta info@adiyamanunalturizm.com.trOtogar Tel: 0224 261 53 25İnternet sitesi : adiyamanunalturizm.com.trAdres : BulunamadıAdıyaman Ünal Turizm Bursa Otogarı telefon numaraları, şehir içi...

Ben Yalan Bilmem

BEN YALAN BİLMEM Zalimliği dillerde destan olan Haccâc bir gün cuma hutbesi okuyordu. O ulvî makamda, Allah Resulünün ehl-i beytine dil uzatmaya ve Allah'ın Arslanı...

J ile Başlayan Hayvan İsimleri Nelerdir

J harfiyle başlayan hayvanların isimleri, j ile başlayan hayvanlar adları hangileridir? Hayvan, canlılar dünyasının ökaryotlar üst âlemindeki hayvanlar âleminde sınıflanan canlıların ortak adıdır.Dünya’da yaşayan...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here