Kurban Bayramı Günlerinde Okunacak Dua

Bugün Müslümanların Kurban Bayramı’dır. Kurban kesmek, hicretin 2. yılında meşru’ kılınmıştır. Meşrûiyeti, Kitab, Sünnet ve İcma’ ile sâbittir. Bayram günlerinin de fazileti büyüktür. Kurban bayramının 1.2.3. günlerinden sonraki gecelere Kurban bayramı geceleri denir. Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye de Ramazan bayramı gecesi denir.

Dini bayramlarımızda, Allah’a kulluğun ve yaratılışın bir borcu olan namazların ayrı bir yeri vardır. O günde her gün kıldığımız sabah namazından sonra bayram namazını kılarız. Kurban bayram günleri faziletli olduğu için bazı dualar edilmesi veya söylenmesi tavsiye edilmiştir. Bu sebepten dolayı tavsiye edilen dualardan bir tanesini makalemizde hazırladık.

TÜRKÇE OKUNUŞU : (Lâ ilahe illallahu vahdehû lâ şerike leh. Lehül mülkü ve lehül hamdü yuhyî ve yumîtü ve hüve alâ külli şey’in kadir.)

ANLAMI : “Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah birdir, şeriki yoktur. Mülk O’nun, hamd O’na mahsustur. Yaşatır ve öldürür. Hayır O’nun kontrolü altındadır. Zira O, her şeye kadirdir.

Önceki İçerikKarınca İle İlgili Dini Hikaye
Sonraki İçerikMevlana Kıble ile ilgili Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here