23.4 C
İstanbul
19 C
Ankara
20 C
Konya
14 Ağustos Cuma 2020

Namusa Saldıran Erkeğin Cezasını Kadın Verebilir mi

- Advertisement -
- Advertisement -

Hangi suçlu ve hangi zalim olursa olsun, cezası ya dünyada verilir ya da ahirete kalır, ama asla cezasız kalmaz. Zulme uğrayan kimseler ise, hukuki yönden haklarını ararlar, bu yolla haklarını alamazlarsa ahirete bırakırlar.

Hüzeyl kabilesinden Medineli Hamele, devesine binmiş, kırda gidiyordu. İlerideki vahada koyunlarını otlatan Raşid’in kızı Es’ile’yi gördü.

Es’ile, koyunları sürerken rüzgâr yüzündeki örtüyü sıyırmış, onun sahip olduğu fıtrî güzelliği gören Hamele, fikrini bozmaya niyet etmişti.

Sürüye yaklaşınca devesini çökertip dizlerinden bağladı, yalnız bulunan Es’ile’ye seslendi:

– Es’ile, beni reddetme. Seninle beraber olalım.

Es’ile’nin cevabı makuldü:

– Buradan derhal uzaklaş. İyi niyet sahibi isen babama müracaat et. Beni eş olarak iste. O seni reddetmez.

Fakat Hamele’de iyi niyet yoktu. Sadece geçici ve zevkli bir macera yaşamayı düşünüyordu. Es’ile’ye doğru yürüdü. Es’ile, başka çıkış yolu kalmadığım anlayınca bütün cesaret ve hiddetini toplayarak namusunu savunmaya karar verdi. Kapışmada çok sürmeden Hamele’yi yere yatıran Es’ile:

– Def olup gidecek misin, yoksa başmı parçalayayım mı? dedi.

Hamele söz verdi. Hemen def olup gideceğini söyledi. Ne yazık ki yatırıldığı yerden kalkar kalkmaz hücumunu tekrarladı. Es’ile yine bir hamlede onu yere yatırdı. Hareketsiz hale getirerek teklifini tekrarladı.

– Buradan def olup gidecek misin, yoksa şu taşla başım parçalayayım mı?

Bu zor karşısında kesin söz veren Hamele, yine yakasım sıyırdı. Ne yazık ki, sözünde bu sefer de durmadı, yalnız bulduğu Es’ile’ye hücumunu tekrarladı. Es’ile güçlü ve hiddetliydi. Onu yere yıkıp göğsü üzerine çöktü. Başma yanındaki büyük bir taş parçasıyla öylesine vuruşlar vurdu ki, mütecaviz Hamele, artık yerinden kalkamaz, kalksa bile hücumunu tekrar edemez hale geldi.

Bundan sonra koyunlannı sürerek oradan uzaklaşan Es’ile, böylece şerefim korumuş, namusuna leke kondurma-mışü. Az sonra oradan geçen bir yolcu kafilesindeki Hüzeyl-liler Hamele’yi tanıdılar.

– Ne oldu sana böyle Hamele? dediler. Hamele:

– Sormayın, devem beni yere attı, düşünce böyle oldum, dedi.

– Deven burada dizlerinden bağlı, şu taşta da kan var, aynca başmda da taşm açüğı yaralar görünüyor, deyince kızardı:

– Ne diyorsam öyle, daha ne inceliyorsunuz, beni deveme bindirip evime götürün, dedi.

Hamele’yi evine götürdüler. Birkaç gün yattıktan sonra iyi olma ümitleri kaybolmaya başladı. Kendisine sordular:

– Başma bu durum sebebiyle ölüm gelecek olursa kimi dava edelim, kan diyetini kimden isteyelim?

Titrek sesle açıkladı:

– Kanımdan, Es’ile’den başkası sorumlu değildir. Bu cümle, Hamele’nin son sözleriydi. Başı yana düşüverdi.

Hüzeyl ileri gelenleri toplanıp Resûlüllah’a geldiler:

– Oğlumuz Hamele’nin kanım, Raşid ödeyecektir. Dava ediyoruz. Resûlüllah Hazretleri Raşid’i çağırttı.
Raşid’in asıl adı Zalim’di. Resûlüllah, İslâm’a girince Zalim ismini Raşid olarak değiştirmişti. Durumu çınlayan Ra-şid:

– Benim öyle bir ölümden haberim yok. Ne gördüm, ne de işittim, deyince:

– Ya Resûlâllah, Raşid’in kendi değil, kızı Es’ile’dir katil, dediler.

Az sonra Es’ile yakalanarak getirildi.

– Es’ile, bak senin Hamele’yi öldürdüğünü iddia ediyorlar, ne dersin?

Es’ile dalgın, aynı zamanda tereddütlü idi. Sadece:

– Hiç kadm erkeği öldürebilir mi? diyebildi.

Ancak bu sözün gerçek bir müdafaa olmadığını hemen anladı. Sonra vahiy gelerek Allah’ın Resûlü’ne olayı haber vereceğini de düşündü. Hadiseyi aynen anlatmaya karar verdi.

– Üç defa üzerime yürüdü, iki defa yatırıp söz aldım. Defolup gideceğine söz verdi. Kurtulunca üçüncü defa üzerime geldi. Ben de şerefimi ve namusumu müdafaa için başını yaraladım, bana hücum edemez hale getirerek kaçıp kurtuldum. Sonra öğrendim ki, o yaralardan ölmüş.

Hüzeylliler hep birlikte bağrıştılar.

– Suçunu itiraf etmiştir, diyetimizi isteriz. Resûlüllah Hazretleri de kararım açıkladı:

– Es’ile namusunu müdafaa etmiştir. Mütecaviz Ha-mele de kanını heder etmiştir. Böylece dava bitmiş, diyet ortadan kalkmıştır.

Hüzeylliler süklüm püklüm. Raşid ve Es’ile şen ve şatır, evlerine döndüler. Asr-ı Saadetten bir namusu koruma olayı böylece tarihe geçti, bize de ibretlerinize sunmak düştü.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Köseoğlu Turizm Denizli Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı KÖSEOĞLU TURİZMTelefon 0258 242 10 12 Çağrı MerkeziE-Posta denizli@koseogluturizm.com.trOtogar Tel: (0258) 261 37 47İnternet sitesi : www.koseogluturizm.com.trAdres : Hacıkaplanlar, İstiklal Cd. 19/A, 20100 Pamukkale/DenizliKöseoğlu Turizm Denizli Telefon Numaraları: Köseoğlu...

A’râf Sûresi Ne Demektir

Kur'ân-ı kerîmin yedinci sûresi. A'râf sûresi, Mekke-i mükerremede nâzil oldu (indi). 206 âyet-i kerîmedir. 46'dan 50'ye kadar olan âyet-i kerîmelerde A'râf'da bulunanlardan bahsedildiği için, sûre...
- Advertisement -

Hocanın Dediğini yap Yaptığını Yapma ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

İmamın dediğini yap, yaptığını yapma ; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.Hocanın (imamın) dediğini yap (söylediğini dinle), arkasından gitme...

Cemaatle Namazı Küçümsiyenin Başına Gelecekleri

Camide cemaatle birlikte namaz kılmayı küçümseyen kimseye Allah (c.c.) şu belaları Musallat eder. Bunlardan üçü bu dünyada, üçü ölürken, üçü kabir de, üçü de...

İbrahim Tatlıses Kara Yemeni Sözleri

Ayağına gîymîş kara yemenî Sallanma sevdîğîm öldürdün benî Alem düşman olsa severîm senî Mavzer kurşunuyla vursunlar benîSen bîr yana ben bîr yana yan yana Kaşlar kara gözler benzer...

Kahta Petrol Kayseri Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı KAHTA PETROL TURİZMTelefon 0416 725 72 39 Müşteri HizmetleriE-Posta bilgi@kahtapetrol.com.trOtogar Tel: 0352 327 07 10 - 0544 643 08 03İnternet sitesi : www.kahtapetrol.com.trAdres : Kayseri OtogarKahta Petrol Kayseri...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here