22.4 C
İstanbul
20.6 C
Ankara
22 C
Konya
14 Temmuz Salı 2020

Peygamberimiz Ramazan Teravih Namazını Nasıl Kılmıştır

- Advertisement -
- Advertisement -

Peygamber Efendimiz Teravih Namazını Nasıl Kılmıştı
Her sene olduğu gibi bu yılda teravih namazı gündem olmuştur. Bugün kü makalemizde Peyagmaberimiz teravih namazı kılmışmıdır? Eğer kılmışsa Hz Muhammed Mustafa sallallahu aleyhi vessellem Peygamber efendimiz kaç rekat kılmıştır. Gibi soruları ele aldık umarım bu yazımızda sizler için faydalı bilgiler olur.

Ramazan ayında yatsı namazından sonra kılınan bir namazdır. Teravih namazı sünnet-i müekkede olan bir namazdır. Teravih namazı, kadın erkek her müslüman için sünnet-i müekkededir. Teravih kelimesi Araça bir kelimedir ve yine Arapça bir kelime olan “terviha” kelimesinin çoğuludur.

Bu namaza Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile dört halifesi (rıdvanullahi aleyhim) devam etmişlerdir. Teravihin cemaatle kılınması da, sünnet-i kifayedir. Hz. Ömer (ra) teravihi cemaatle kılma konusunda kendiliğinden bir şey yapmamıştır. Rasûlullah (sav)’ın farz olur endişesiyle ilk günlerden sonra terk ettiği cemaatle kılmayı tekrar ihya etmiştir. Bunda bid’at yoktur. Bir nevi sünnet yeniden ihya yardır.

Sahâbe başlangıçta bu namazı, Peygamberimizin (s.a.v.) uygulamasına bakarak sekiz rekât olarak kılmışlardır. Bu sekiz rekâtta kıyamları çok uzun tutmuşlar ve sayfalarca Kur’ân okumuşlardır. Giderek bu uygulama insanlara zor gelince rekât sayısını arttırılmış, okuma süresi azaltılmışır.

Önce Âişe validemizi dinleyelim. Şöyle anlaüyordu gördüklerini:

– Bir gece Rasûlullah (sav)’ı yanımda bulamadım. Etrafı araştırırken O’nun namazda olduğunu anladım. Kulağımı verip dinlemeye başladım. Rükûa eğiliyor, ‘ümmeti, ümmeti!* diye inliyordu. Secdeye iniyor, yine ‘ümmetî, ümmetî!’ diye yalvarıyordu… Onun böylesine inleyişi beni çok meşgul etti. Bunu O da anladı da dedi ki:

– Ya Âişe, benim halim hayretini mi celbediyor?

– Evet, Ya Rasûlallah, dedim. Buyurdu ki:

Ben yaşadığım müddetçe ‘Ümmetî, ümmeti!’ diyeceğim.

– Kabrimde yattığım müddetçe ‘ümmetî, ümmetî!’ diyeceğim.

Sur’a üflenince, ‘Ümmetî,’ ümmetî! diyeceğim.

– Mahşerde bütün peygamberler ‘Nefsî, nefsî!’ derken de yine ‘Ümmetî, ümmetî!’ diyeceğim.

Evet, Rasûlullah (sav)’m ümmetine şefkati budur. Hatta denir ki:

– Bütün annelerin yavrularına şefkati toplansa, Rasûlullah (sav)’in ümmetine olan şefkatinin yansına ulaşamaz!

Nitekim mahşerde anneler evlatlarını dahi unutacak, karşılaştıkları dehşetten dolayı şaşıracak, hep ‘nefsî, nefsî!’ diyecekler… Ancak iki cihanın fahr-i ebedisi yine orada da:

Ümmetî, ümmetî! diyecektir. O’nun ümmetini böylesine düşünüşü teravih namazında bile kendini göstermektedir. Teravihi cemaatle kılmazdı. Ancak ilk zamanlarda birkaç kez kıldırmıştı. Ashabı buna büyük bir alâka göstermiş, mescidin içi, dışı cemaatle dolmuştu.

Bu derin alâkayı gören şefkat ve merhamet menbaı bizim hissetmediğimiz endişeyi yine ümmeti hesabma hisseder.

– Bu alâkadan dolayı Rabb’im bu namazı farz kılarsa, ümmetimin hali nice olur? Kılamadıkları tardirde farzı terk etmiş olurlar! diyordu.

Bu endişeden dolayıdır ki, sonraki gecelerde cemaate teravih kıldırmayan Efendimiz (sav), onlan kendi hallerine bırakır. Herkes tek tek (Efendimiz (sav)’in evinde kıldığı gibi) kılmaya başlar.Durum Hazret-i Ebu Bekir (ra) zamanında da aynı şekilde devam eder. Hazret-i Ömer’in halifeliğinin ilk senelerinde de aynı sürer. Bir gün, sünnetleri yerli yerine oturtmasıyla bilinen Hazret-i Ömer, müsteşarlarına sorar:

– Bu cemaat, teravihi neden hâlâ tek tek kılıyor da Rasûlııllah (sav)’ın kıldırdığı ilk günkü gibi cemaatle kılmıyor? Müzakere uzar ve sonunda karar çıkar:

– Büyük âlim Übey bin Kâb, bu akşamdan itibaren teravihi ilk günler Rasûlullah (sav)’m kıldırdığı gibi kıldıracaktır. Cemaatin haberi olsun… Artık teravihin farz olma ihtimali yoktur. Sünnet olarak ibadet hayatımızda yerini Efendimizin ilk kıldığı gibi almalıdır.

O gece Mescid-i Saadet’te Rasûlullah (sav)’m kıldırdığı ilk teravih gibi teravih kılınır. Bunu görenler halifeye duâ ederler:

– Allah (cc) Ömer’in kabrini nurlandırsm. Mescidimizi nurlandırdığı gibi. Bölük börçük cemaatleri toplayıp birlikte ibadet etmemizi sağladı. Tıpkı Rasûlullah (sav)’in kıldırdığı gibi…

Bu olay daha sonraları Ebu Hanife’ye sorulur:

– Ömer (ra)’ın yaptığı bu iş bid’at değil midir?

Kesin cevap verir:

– Hayır, bid’at değildir. Ömer (ra) kendiliğinden bir şey yapmamıştır. Rasûlullah (sav)’m farz olur endişesiyle ilk günlerden sonra terk ettiği cemaatle kılmayı tekrar ihya etmiştir. Bunda bid’at yoktur. Bir nevi sünneti yeniden ihya vardır.

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Mersin Travel Manisa Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı MERSİN TRAVELTelefon 0530 917 33 00 Çağrı MerkeziE-Posta info@mersintravel.com.trOtogar Tel: 0553 044 33 45İnternet sitesi : mersintravel.com.trAdres : Manisa OtogaMersin Travel Manisa Otogarı, Salihli, Turgutlu telefon numaraları, şehir...

İbrahim Tatlıses Biz Ne Ayrılıklar Görmüş Adamız Sözleri

İbrahim Tatlıses biz ne ayrılıklar görmüş adamız sözü Gîtmek îstîyorsan gîdebîlîrsîn, Bîz ne ayrılıklar görmüş adamız, Çekînme sırtımdan sende vur benî benî, Bîz ne yanlışlıklar görmüş adamız,Hep aynı...
- Advertisement -

Mehmet Tevfik Temiztürk Allah’ı Unutmuş Şiiri

Mehmet Tevfik Temiztürk şiirleriyle, kişiliği ve veteriner hayatıyla önemli bir yazar olmakla beraber eserleri ve katkıda bulundukları unutulmaz. Şiirlerimle duygu ve düşüncelerimi işlerken güncel...

Sahib-i Tertib Ne Demek

SÂHİB-İ TERTÎB: Tertîb sâhibi. Üzerinde kazâya kalmış namaz borcu bulunmayan veya kazâya kalmış namazların toplamı beş vakti geçmemiş bulunan ve namazda sırayı gözetmesi gereken...

Edeb Nedir

EDEB: 1. Güzel hallere ve huylara sâhib olma ve utanılacak hareketlerden sakınma, her hususta haddini bilip, sınırı gözetme hâli. Edebi gözetmek, zikirden üstündür. Edebi gözetmeyen Hakk'a...

Hz Ebubekir’in Hz Ömer’e Yaptığı Öğüt Sözleri

Halife-i Müslimîn, müminlerin birbirlerini uyarmalarının büyük bir görev olduğu bilincindeydi. Bu sebeple bazı kimselere çok önemli tavsiyelerde bulunmuştur. Bunun bir örneği de Hz Ömer'e...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here