26.3 C
İstanbul
24.4 C
Ankara
27 C
Konya
29 Eylül Salı 2020

Yolculuk Esnasında Otobüste Namaz Kılmak Caiz midir

- Advertisement -
- Advertisement -

Otobüste Namaz Kılınır mı sorusu birçoğumuzun merakla aradığı cevaplardan bir tanesidir. gün yaşantımızda çoğumuz bazen araba veya otobüsle yolculuk yaparız. Ve biliyorsunuz ki yolculuk esnasında her istediğimiz yerde duramayız. Bu nedenle vatandaşlarımızın aklına otobüste farz namazı kılmak caiz midir sorusu akıllara gelmektedir.

Öncelikle Namazı hayatımızın direği olarak görmeye mecburuz. Yolculuğumuz, evimiz, işimiz ona göre tanzim görmelidir. Yolculuk yaptığımız toplu taşıma araçları kendi kontrolümüzde ve hükmümüzde değilse, namazı vaktinde kılabilmek için önceden bir dizi tedbir almamız kaçınılmaz olacaktır.

Hiçbir şekilde otobüsü durdurmak mümkün değilse ya da namaz kılmamız durumunda otobüsü kaçıracaksak o zaman otururken namazı kılar, otobüs içinde namaz kılınırken, ayakta durulamayacağından dolayı oturarak îma ile kılmak iktiza eder. Tabi namazda secde, rükû, kıyam farz olduğu halde otobüste namaz kılan kimse namazın bu farzlarını yerine getiremez. Aynı şekilde otobüste kıbleye yönelme farzı da yerine getirilemez. Bunlarla beraber namazımız olur. Ancak dediğimiz gibi, namazın bütün şartlarının yerine gelebileceği durumları gözetmek ve bu konuda hassas davranmak gerekir.

Yerde kılma fırsatı verilmeyişi bir özürdür. Özür olunca farz namazlar vasıta içinde koltukta oturarak kılınır. Kazaya bırakma zorunda kalınmaz. amazlar ciddi bir özür bulunmadıkça vaktinde kılınır. kazaya bırakılmaz.. Yolculukta ise bazen namaz vakitlerinde otobüs içinde yola devam ediliyor, inip de namazı yerde kılma fırsatı verilmiyor. Bu durumda yapılacak iş nedir? Yola devam edip varacağımız yerde namazı kaza etmek mi? Yoksa vakit çıkmadan oturduğumuz koltukta kılarak kazaya bırakmamak mı?

Bu konuda şu bilgilere ihtiyaç vardır.

Namaz vaktinde otobüs içinde olan kimse namazını vaktinde kılmayı düşünür, kazaya bırakmayı istemez. Bu sebeple vakit çıkmadan arabanın münasip bir yerde durup durmayacağını araştırır. Duracağı anlaşılırsa bekler, vaktin son anlarında da olsa namazım yerde ayakta kılmayı tercih eder. Durma ihtimali anlaşılmıyorsa görevlilerden durdurma isteğinde bulunur. Rahatsız etmeden iletilen bu istek yerine getirilirse durulan ilk yerde namaz farzından kılınır. Fazla gecikilmeden hemen vasıtaya dönülür, şikayete sebebiyet verilmemeye dikkat edilir.

Şoför böyle bir anlayış göstermez de namazın kazaya kalacağı anlaşılırsa, oturulan koltukta namaz ima ile kılınır. Oturduğu yerde mümkün olduğu kadarıyla kıbleye yönelir. Oturma halini ayakta durma kabul eder, biraz aşağıya eğilmeyi rüku, daha da aşağıya eğilmeyi secde durumu diye düşünür. Böylece koltuğunda ima ile namazım kılmış, kazaya bırakmamış olur.

Başın öndeki koltuğa konması, dayanması gerekmez. Rüku da secde de boşluğa yapılır, alnın bir yere bastırılması mecburiyeti söz konusu olmaz.

Yerde kılma fırsatı verilmeyişi bir özürdür. Özür olunca farz namazlar vasıta içinde koltukta oturarak kılınır. Kazaya bırakma zorunda kalmaz.

Nafileler ise özür olmadan da vasıtada kılmabilir.

Efendimiz (sav) Hazretleri nafileleri deve üzerinde kılmış, farzları da yerde kılmaya dikkat göstermiş; ancak yerde kılmak mümkün olmadığı takdirde deve üzerinde kılınacağına işarette bulunmuştur.

Yerin çamur olması, kafilenin beklememesi, binek hayvanın huysuz olup kaçması., gibi durumlar yere inmemeye özür olarak gösterilmiştir

Bu gün ise, durmayan vasıta, huysuz hayvana benzetilmiştir.

Anlaşılan odur ki, yolculukta hep hazırlıklı olan bey ve hanımlar, ibadetlerini yerde yapamayacak olurlarsa kazaya bırakmaya da mecbur kalmaz; önceden almış olduklan ab-destleriyle vaktin sonunda da olsa vasıta içinde namazlarım kılma imkanı bulurlar.

Buna da muvaffak olamayanlar vardıkları yerde ilk olarak kılamadıkları namazları kaza edip borçlarından kurtulmayı hedef alırlar. Çaresiz kalmış olmazlar.

Bilindiği üzere (90) kilometreyi geçen yolculukta dört rekatlı farzlar iki olarak kılınır. Hanefiler iki kılmayı tercih ederler. Dört kılmak caiz olsa da mekruhluk söz konusudur, derler.

Yerli imamın arkasında kılacak olurlarsa elbette imama uyarak tam kılarlar. İmamın namazı ne ise yolcununki de aynı olur.

İki ayrı yerde evi olanlar, hareket ettikleri evleri ile varacakları evleri arasında seferilik hükmünü yaşarlar; vardıkla n evlerinde seferilikleri hemen bitmiş olur. Evleri yoksa seferilikleri on beş günden az kalacaklarsa devam eder, çok kalacaklarsa devam etmez.

Yolculukta kılmamayan namazlar normal zamanlarda seferdeki gibi iki olarak kaza edilir. Çünkü onlar seferi namaz olarak borç kalmış, borç ne ise kılınacak da odur.

Yolculukta farzlar kısalınca sünnetleri de kısaltmak gerekmez. Sünnetler vakit varsa tam kılınır. Yoksa hiç kılınmaz. Sonra kaza etmek mecburiyeti de olmaz.
Yolculuktaki kolaylıktan istifade etmeyip farzları tam kılan birine Efendimizin hatırlatması şöyle olmuştur:

– Bu Allahın size bir ikramıdır. İkramı kabul edin, istiğna göstermeyin!?

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Güney Akdeniz Seyahat İzmir Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı GÜNEY AKDENİZ SEYAHATTelefon 0850 333 07 00E-Posta BulunamadıOtogar Tel: 0232 472 00 29İnternet sitesi : www.guneyakdeniz.comAdres : İzmir OtogarGüney Akdeniz Seyahat İzmir Telefon Numaraları: Güney Akdeniz Seyahat Ege Üni̇...

Haluk Levent Sevdana Gönül Verdim Sözleri

Sevdana gönül verdim düşürdü beni dilere Aşkına yürek verdim savurdu beni küllere Ne senle ne de sensiz söz geçmiyor bu yüreğe Kelimeler yetersiz sen olmayınca olmuyorSevdana gönül...
- Advertisement -

Bazı Kumaşlar Neden Yıkanınca Çeker

Hepimizin korkullarından bir taside yıkadığımız elbilermizin bazılarının ilk yıkamada kumaşın boyu ne kadar çeker endişesini yaşarız. Annelerimizin kirli giysilerimizi yıkamada kullandığı çamaşır makinelerinde çok...

As Adana Seyahat Niğde Firması İletişim Telefon Numarası

Firmanın Adı AS ADANA SEYAHATTelefon 444 34 01E-Posta BulunamadıOtogar Tel: 0530 916 94 51İnternet Adresi www.asadana.com.trAdres : Niğde OtogarAs Adana Seyahat Niğde Otogarı telefon numaraları, şehir içi servis güzergahları, şehirler...

Rüyada Prens Görmek Ne Manaya Gelir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : PRENS: Rüyada bir prensle tanışmak, çok saygın bir kimse tarafından davet edileceğinize ve bu davet sonunda çok memnun ayrılacağınıza işarettir.Secdem...

Özlem Diyarbakır Adana Firması İletişim Telefon Numarası

Otobüs firmaların dan online otobüs bileti almak içim otogara (aştiye) gitmeye gerek yok. Ülkemizdeki Otobüs ile bir yerden başka şehre yapacağınız seyahatlerin bilgilerine, firmalarının...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here