26.4 C
İstanbul
29.1 C
Ankara
26 C
Konya
14 Ağustos Cuma 2020

Süfyanı Sevri’den Öğüt Dolu Sözleri

- Advertisement -
- Advertisement -

Hz şeyh Süfyani sevri kaddesallhu sırrahu, meşayihin kibarından olup İsmi Süfyân bin Saîd bin Mesrûk, künyesi Ebû Muhammed veya Ebû Abdullahtır. İlmî Şahsiyeti. Zamanının bütün ilim merkezlerini dolaşıp önde gelen âlimlerin birçoğuna öğrencilik yaparak oldukça zengin bir ilmî birikim elde eden Süyfân es-Sevrî tebeu’t-tâbiîn devrinin en büyük tefsir, hadis ve fıkıh âlimlerindendir. Süfyan-ı Sevrî 715 yılında Kufe’de dünyaya geldi. 777 yılında Basra’da vefat etti.

Bazı insanlar vardır ki doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur çevresini aydınlatırlar. Onlar tutunacak dalların bütün bütün kırıldığında kalpleri ve kafaları sözlerin güzelleriyle aydınlatmıştır insanoğlunu. İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en üstünüdür, en güzel rehberdir. Bu çalışmamdaki amaç, toplumda ortaya çıkan bozulmanın durulması adına, ‘bir damla’ olabilmektir.

Hayatımıza yön verecek Hz. Süfyân-ı Sevri’den Öğüt dolu sözleri

✿ Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Çok et yiyen bir hane halkından Allah nefret eder.” hadisiyle neyi kastetmiştir, diye sorduklarında dedi ki:

“Gıybet edenleri kastetmiştir. Zira hiç durmadan Müslümanların etini yiyorlar.”

✿  “Ağlamak on kısımdır. Bunlardan dokuzu riya, biri Allah içindir. Eğer senin de gözlerinden (samimi) bir damla yaş gelse, bu da çok şeydir!”(Süfyan-ı Sevri)

✿ “Birinin sana “Ne iyi adamsın! demesi“, “Ne kötü kişisin!” demesinden daha çok hoşuna gidiyorsa bil ki, hâlâ fena bir kişisin!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Eğer bir yere bir kalabalık toplanıp bir tellal: ‘Bugün akşama kadar yaşayacağım, diyen ayağa kalksın!’ diye ilân verse, bir tek kişi ayağa kalkamaz. Şaşılacak şeydir ki, önlerinde bulunan malum işlere rağmen bütün halka, ‘Her kim ölüme hazırlık yapmış ise, ayağa kalksın.’ diye ilan edilse, bir tek kişi bile yerinden kalkamaz!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Amelde takva üzerine olmak, amelin kendisinden daha zordur, kişi umumiyetle iyi iş yapa yapa, nihayet onu, ‘aleni olarak amel edenler’ defterine yazarlar. Sonra, bununla o kadar öğünür ve ondan o kadar bahseder ki, nihayet bu ameli riya defterine kaydederler.”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Dünyanı ahiret için sat! Böylece hem dünyadan, hem de ahiretten kârlı çıkarsın! Sakın ha, ahiretini dünyan için satma yoksa ikisini de kaybedersin!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  Bir mümine hıyânet etmekten çok sakın. Kim bir mümine hıyânet ederse, Allahü teâlâ ve Resûlüne hıyânet etmiş olur. Mümin bir kardeşini Allahü teâlânın rızâsı için sevdiğin zaman, canını ve malını ondan esirgeme… (Süfyan-ı Sevri)

✿  Aziz kardeşim! Dînin, senin etin ve kanın yerindedir. Kendin için ağla. Kendine merhamet et. Sen kendine acımazsan, başkası hiç acımaz. Senden dünyâ sevgisini giderip, âhirete hazırlık için teşvik eden kimselerle oturup, kalk. Dünyâ işine dalıp, âhireti unutanlarla düşüp kalkma. Çünkü onlar senin dînini, îtikâdını ve kalbini bozarlar.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Ölümü çok hatırla. Geçmiş günahlarından dolayı çok istigfâr et. (Allahü teâlâdan af ve magfiretini iste.) Kalan ömrün için, Allahü teâlâdan seni muhâfaza etmesini iste.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Güzel edep ve güzel ahlâka iyi sarıl. Cemâate muhâlefet edip, onlardan ayrılma.Çünkü hayır, cemâat iledir. Fakat, cemâat dünyâya dalıp, dünyâlarını mamur etmeğe çalışıyorlarsa, onlara uymazsın. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Dîni hakkında senden bir şey soran her mümine, yardımcı ol. Onlara yol göster. Onlara nasîhatta bulun. Allahü teâlânın beğendiği bir işte, seninle sana danışan bir kimseden hiçbir şeyi gizleme. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Yirmi yıl çalışılsa bile edep öğrenilmeden ilim öğrenilmez.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Eski insanlar birer ilaçtı. Günümüz insanları ise devasız birer dert! (Süfyan-ı Sevri)

✿  Bu zaman, susmak ve azıkla yetinip ölümü bekleme zamanıdır. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Bir zamanlar günahlarımız için ağlardık, şimdi Müslümanlık elden gidecek diye endişeleniyorum. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Günah ve kusur dolu işler, ölümü unutmuş olmanın işaretidir. (Süfyan-ı Sevri)

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Gevşek Tükürüğün Sakala Zararı Vardır ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.Gevşek tükürüğün sakala zararı vardır. Tıpkı bu atasözümüzde olduğu gibi...

Al-i İmran Suresi Okunuşu Ve Anlamı (Saad Al Ghamidi)

Ali İmran Suresi Medine döneminde inmiştir. 200 âyettir. Sûre, adını 33. âyette geçen "Âl-i İmrân" tamlamasından almıştır. Âl-i İmrân, İmrân ailesi demektir.Your browser does not...
- Advertisement -

Bal ile ilgili Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Balla ile ilgili Atasözü ve Anlamları nedir? Bal kelimesi ile ilgili atasözleri hangileridir? Bal cümlesi olan atasözleri nelerdir?Atasözlerinin kim tarafından ne zaman söylendiği bilinmez....

Mehmet Tevfik Temiztürk Yıl Dönümü Şiiri

îçîmde büyük acı; hayatım mı karamsar? Eğlenemem bîr türlü, ruhumda boşluk mu var?Ümîtlerîm yok olmuş, sankî ruhum aç kalmış, Çevremden mî kaynaklı, çîçeklerîm açmamış?Son yıl dönümü...

P Harfi ile Başlayan İsimler ve Anlamları Erkek ve Kadın

P harfi ile başlayan isimler nelerdir? Genel olarak hep isim şehir oyununu oynarken alfabetik olarak aradığımız isimler veya adlar olur. Bundan mütevellit her yeni...

Hasan Dursun Yalvarırım Rabbim Acı Halime Sözleri

Hasan Dursun ilahilerinden yalvarırım Rabbim sen acı halime sözü ve videosu dinle Kanadı kırılan kuşlar mîsalî Çırpınıyorum sen acı halîme Düşmüşüm bu haîn nevsîmîn peşîne Yalvarırım rabbîm sen...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here