26.3 C
İstanbul
29.9 C
Ankara
26 C
Konya
5 Temmuz Pazar 2020

Süfyanı Sevri’den Öğüt Dolu Sözleri

- Advertisement -
- Advertisement -

Hz şeyh Süfyani sevri kaddesallhu sırrahu, meşayihin kibarından olup İsmi Süfyân bin Saîd bin Mesrûk, künyesi Ebû Muhammed veya Ebû Abdullahtır. İlmî Şahsiyeti. Zamanının bütün ilim merkezlerini dolaşıp önde gelen âlimlerin birçoğuna öğrencilik yaparak oldukça zengin bir ilmî birikim elde eden Süyfân es-Sevrî tebeu’t-tâbiîn devrinin en büyük tefsir, hadis ve fıkıh âlimlerindendir. Süfyan-ı Sevrî 715 yılında Kufe’de dünyaya geldi. 777 yılında Basra’da vefat etti.

Bazı insanlar vardır ki doğduğu zamana ait değildir. Çağların ötesinde yaşarlar. Onlar ışık olur çevresini aydınlatırlar. Onlar tutunacak dalların bütün bütün kırıldığında kalpleri ve kafaları sözlerin güzelleriyle aydınlatmıştır insanoğlunu. İnsan için faydalı olan bilgi, bilgilerin en üstünüdür, en güzel rehberdir. Bu çalışmamdaki amaç, toplumda ortaya çıkan bozulmanın durulması adına, ‘bir damla’ olabilmektir.

Hayatımıza yön verecek Hz. Süfyân-ı Sevri’den Öğüt dolu sözleri

✿ Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Çok et yiyen bir hane halkından Allah nefret eder.” hadisiyle neyi kastetmiştir, diye sorduklarında dedi ki:

“Gıybet edenleri kastetmiştir. Zira hiç durmadan Müslümanların etini yiyorlar.”

✿  “Ağlamak on kısımdır. Bunlardan dokuzu riya, biri Allah içindir. Eğer senin de gözlerinden (samimi) bir damla yaş gelse, bu da çok şeydir!”(Süfyan-ı Sevri)

✿ “Birinin sana “Ne iyi adamsın! demesi“, “Ne kötü kişisin!” demesinden daha çok hoşuna gidiyorsa bil ki, hâlâ fena bir kişisin!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Eğer bir yere bir kalabalık toplanıp bir tellal: ‘Bugün akşama kadar yaşayacağım, diyen ayağa kalksın!’ diye ilân verse, bir tek kişi ayağa kalkamaz. Şaşılacak şeydir ki, önlerinde bulunan malum işlere rağmen bütün halka, ‘Her kim ölüme hazırlık yapmış ise, ayağa kalksın.’ diye ilan edilse, bir tek kişi bile yerinden kalkamaz!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Amelde takva üzerine olmak, amelin kendisinden daha zordur, kişi umumiyetle iyi iş yapa yapa, nihayet onu, ‘aleni olarak amel edenler’ defterine yazarlar. Sonra, bununla o kadar öğünür ve ondan o kadar bahseder ki, nihayet bu ameli riya defterine kaydederler.”(Süfyan-ı Sevri)

✿  “Dünyanı ahiret için sat! Böylece hem dünyadan, hem de ahiretten kârlı çıkarsın! Sakın ha, ahiretini dünyan için satma yoksa ikisini de kaybedersin!”(Süfyan-ı Sevri)

✿  Bir mümine hıyânet etmekten çok sakın. Kim bir mümine hıyânet ederse, Allahü teâlâ ve Resûlüne hıyânet etmiş olur. Mümin bir kardeşini Allahü teâlânın rızâsı için sevdiğin zaman, canını ve malını ondan esirgeme… (Süfyan-ı Sevri)

✿  Aziz kardeşim! Dînin, senin etin ve kanın yerindedir. Kendin için ağla. Kendine merhamet et. Sen kendine acımazsan, başkası hiç acımaz. Senden dünyâ sevgisini giderip, âhirete hazırlık için teşvik eden kimselerle oturup, kalk. Dünyâ işine dalıp, âhireti unutanlarla düşüp kalkma. Çünkü onlar senin dînini, îtikâdını ve kalbini bozarlar.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Ölümü çok hatırla. Geçmiş günahlarından dolayı çok istigfâr et. (Allahü teâlâdan af ve magfiretini iste.) Kalan ömrün için, Allahü teâlâdan seni muhâfaza etmesini iste.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Güzel edep ve güzel ahlâka iyi sarıl. Cemâate muhâlefet edip, onlardan ayrılma.Çünkü hayır, cemâat iledir. Fakat, cemâat dünyâya dalıp, dünyâlarını mamur etmeğe çalışıyorlarsa, onlara uymazsın. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Dîni hakkında senden bir şey soran her mümine, yardımcı ol. Onlara yol göster. Onlara nasîhatta bulun. Allahü teâlânın beğendiği bir işte, seninle sana danışan bir kimseden hiçbir şeyi gizleme. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Yirmi yıl çalışılsa bile edep öğrenilmeden ilim öğrenilmez.(Süfyan-ı Sevri)

✿  Eski insanlar birer ilaçtı. Günümüz insanları ise devasız birer dert! (Süfyan-ı Sevri)

✿  Bu zaman, susmak ve azıkla yetinip ölümü bekleme zamanıdır. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Bir zamanlar günahlarımız için ağlardık, şimdi Müslümanlık elden gidecek diye endişeleniyorum. (Süfyan-ı Sevri)

✿  Günah ve kusur dolu işler, ölümü unutmuş olmanın işaretidir. (Süfyan-ı Sevri)

- Advertisement -

İlginizi Çekebilir

Orhan Veli Kanık Rubai Şiiri

Kendi tabiriyle bir Garip Orhan Veli Kanık olarak tanıtan Türk şair. Daha çok Orhan Veli olarak bilinmektedir. Türk Edebiyatı'na en güzel şiirlerini daha ilkokulun...

Hasan Dursun Muhammedin Yarenleri Sözleri

Hasan Dursun ilahilerinden Muhammedin yarenleri sözü ve videosu dinle Resulullah Önderleri Halifeliğin Pirleri İslamın gönül Erleri Muhammed’in YârenleriResulullah’tan Yadigar Ebubekir var, Ömer var Dünya duyar Âlem duyar Osman da var Ali...
- Advertisement -

Rüyada Harita Görmek Neye İşarettir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Rüyada görülen harita, yolculukla yorumlanır. Rüyasında bir haritayı incelediğini gören uzun bir yolculuğa çıkar. Bir harita çizdiğini görmek, eğer haritayı...

Cemal Süreya Daha Ben Şiiri

Cemal Süreya, Türk edebiyatının kökleşmiş Türk şair gönülleri şiirleriyle doldurmuş ileri gelen kuramcılarındandır. 1931, Tunceli doğumlu olan Cemal Süreya’nın asıl adı, Cemalettin Seber‘dir. Afrika...

Bülbül Kaside Sözleri

Ötme bülbül ilahi sözleri îsmî Sübhan vîrdîn mî var Bahçelerde yurdun mu var Bencîleyîn derdîn mî var Garîp garîp ötme bülbülÖtme bülbül ötme bülbül Derdî derde katma bülbül Benîm derdîm...

Öz Sivas Huzur Turizm İzmir Firması İletişim Telefon Numarası

Otobüs firmaların dan online otobüs bileti almak içim otogara (aştiye) gitmeye gerek yok. Ülkemizdeki Otobüs ile bir yerden başka şehre yapacağınız seyahatlerin bilgilerine, firmalarının...
- Advertisement -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here