Rüyada Cuma Suresi Görmek Neye Yorumlanır

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Cum’a Sûresi: Rüyada Cum’a suresini veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek, cuma namazına gelenlerin sevabı gibi sevap almaya yorumlanır.


İbn-i Şirin’in kavline göre Cum’a Suresini rüyasında kısmen veya tamamen okuyan yahut okunduğunu gören, eski ilimlere nail olup, bununla şöhret kazanır.


Kirmani diyor ki: Hakk’ın yanında mertebe sahibi ve muteber olur. Kudret kazanır. Rızk kapıları kendisine açılır. Tahsilde güçlük çekmez.


Cafer-i Sadık buyuruyor ki: Hayırlı fiillerde bulunur. İyi ameller işler.


Abdulgani şöyle diyor: Dünyası da ahireti de mamur olur. Sevap kazanır.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Saf Suresi Görmek Ne Demektir
Sonraki İçerikRüyada Münafikun Suresi Görmek Neyin Tabiridir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here