Rüyada Köçek Görmek

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : KÖÇEK: Rüyanızda köçek oynatarak eğlendiğinizi görmek, söz verdiğiniz halde yapmadığınız bazı vaadleriniz yüzünden işinizde bazı aksamalar olacağına; bu halinizden ötürü dostlarınızın da yavaş yavaş sizi terkedeceklerine işarettir. Rüyada köçek olduğunu görmek, halk tarafından ayıplanacak bir iş yaptığına delâlet eder. Bir adamı köçek kıyafetine sokarak, oynattığını görmek, kendisine verilen bir işi başaramayıp, herkesin kınamasına sebep olduğuna işarettir. Bir eğlencede köçek oynatıldığını ve kendisinin de köçekle birlikte oynadığını görmek, evin içinde itibarının kalmadığına ve eşinin kendisinden yüz çevirdiğine delâlet eder. Bir köçeğe renkli köçek elbiseleri giydirdiğini ve parmaklarına zil taktığını görmek, akrabaları tarafından ayıplandığına ve mahalle halkının da kendisini üzülecek işler yaptığı için ayıpladıklarına işarettir.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada köçek olup, milleti oynattığını gören, korku, üzüntü ve sıkıntıya düşer.


Secdem Rüya Tabirleri : Çirkinlik ve bayağılığı açığa çıkmış kimseye, korku ile birlikte sıkıntı ve üzüntüye delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Koyun veya Keçi Sağmak Görmek Ne Anlama Gelir
Sonraki İçerikRüyada Köfte Görmek Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here