Rüyada Müzemmil Suresi Görmek Neyin Tabiridir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Muzemmil Sûresi: Rüyada Müzemmil suresini veya ondan bir parçayı okuduğunu görmesi; iyilik ve hayır sahibi olmaya, geceleri namaz kılmaya, Kur’an-ı Kerim tilavetine, dünya ve ahiret müşküllerinden kurtulmaya yorumlanır.


İbn-i Şirin diyor ki: Bu Sureyi rüyasında kısmen veya tamamen okuyan yahut okunduğunu gören, gece namazlarına devam etmeyi sever.


Kirmani bu yoruma ilaveten şunları söylüyor: Namaz ve zikirle meşgul olur.


Cafer-i Sadık diyor ki: Allah (C.C.) ibadete devam etmesi için ona yardım eder.


Abdulgani demiştir ki: Ümmetin gece gündüz ibadet eden salih kullarından olur.


İbn-i Kesir ve Nafi ise şöyle diyorlar: Kur’an-ı Kerim’i usulünce, tevcidine uygun olarak okur. Allah’ın yardımıyla dünya ve ahirette güçlükten kurtulur.


İbn-i Fuzale’ye göre, geçim darlığına ve korkuya düşer ardından selamete çıkar. Sıkıntıdan kurtulur.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Cin Suresi Görmek Neye Yorumlanır
Sonraki İçerikRüyada Müddessir Suresi Görmek Neye İşarettir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here