Rüyada Omuz Görmek Ne Anlama Gelir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : OMUZ: Rüyada görülen omuz, kişinin dostu ve ortağı yahut hizmetçisi ya da onun yerine geçen bir kimsesi veyahut da onun vakarlı, temkinli oluşu ve güzelliğidir.

Omuz, günah ve çocuk gibi insanın üzerine yüklenen şeylere de yorumlanır. Omuzunda ağır bir yük olduğunu görmek, o kimsenin suçları üzerine almasına yorumlanır.

Bazılarına göre; rüyada omuz görmek ana babaya, kardeşe, iki ortağa delâlet ettiği gibi, rütbe ve güzelliğe ve ibadete de yorumlanır. Bazan rüyada omuzlar kuvvet ve kudret, dayanıklılık ve sabır ile tabir edilir. Omuz görülen rüyalar da bunlara göre ve rüyanın görüş şekline göre değişir. Rüyasında omuzunda yükseklik ve kanbur görmek, ana babası, kardeşleri veya ortakları tarafından kendisine zahmet verecek bir yük yükleneceğine; omuzlarını sivri görmek, yine onların yardımına muhtaç olmamaya; omuzuna bir erkek çocuk aldığını görmek, halk arasında şöhret sahibi olmaya; bir kız çocuğu almış olduğunu görmek, işinde bir derece yükseleceğine ve hayra işarettir.

Omuzları üzerinde ağır bir yük bulunduğunu görmek dünyanın nimet ve devletini veya zahmet ve zorluğunu yüklenmekle tabir edilir. Omuzlarında kıllar olduğunu gören dininde ve dünya işlerinde kuvvetli olur. Bir omuzunun ötekisinden büyük ve yüksek birbirinden farklı olduğunu görmek, anne ve babası, kardeşleri veya ortaklarının sevilip saygı gördüklerine delâlet eder. Omuzunda deve, sığın, koyun gibi eti yenen bir hayvan görmek helal mala; eti yenmez bir hayvan görmek de haram mala işarettir. Omuzlarının geniş olduğunu görmek kudret ve güzelliğine delâlet eder.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyada omuz görülmesi; kuvvete işaret eder. Rüyada dar bir omuz görülmesi zayıflığa ve kuvvetsizliğe, geniş omuz görülmesi; kuvvetliliğe yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bir kapıyı omuzlayıp götürdüğünü görmesi; o kimsenin çalışmakta olduğu herhangi bir işinde başarılı olacağına ve bol kazanç sağlayacağına delalet eder. Bir kimsenin rüyasında bir kapıyı omuzlayıp açamadığını görmesi; o kimsenin işlerinde başarısız olduğuna, kişinin rüyasında bir kimseyi omzunda taşıdığını görmesi; o kimsenin taşıdığı kimseye yardım edeceğine, kişinin rüyasında kendisinin omuzlanarak bir yere götürüldüğünü görmesi; o kimsenin halen yapmakta olduğu işinde ona yardımcı olabilecek kimselerin var olduğuna işaret eder.


Secdem Rüya Tabirleri : Dosta, ortağa, hizmetçiye, rızka ve hayra; kişinin kendi yerine geçen, onun adına iş gören kimseye; uzak bir mesafeye yolculuk yapmaya, Omuz kişinin vakarına, temkinli ve tedbirli oluşuna ve iş ve dünyalığındaki güzelliğe, Omuz, insanın yüklendiği sorumlluluklara; Omuzda görülen her türlü iyi hal, yukarıda zikderilen şeylerdeki iyi duruma, aksi ise, bunlarda vaki olan olumsuzluklara; Bir kimsenin kendi omuzunda ağır bir yük olduğunu ve bunu taşımakta güçlük çektiğini görmesi işlenen hata ve günahların çokluğuna, Omuz ağrısı, el ile kazanılan şeyde menfi bir durumun bulunduğuna delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin