Rüyada Peksimet Görmek Diyanet Tabiri

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : PEKSİMET : Rüyada bir fırından peksimet alarak yediğinizi görmek, gücünüzün, kuvvetinizin ve sağlığınızın yerinde olduğuna, her işi kolaylıkla yaptığınıza sâkin bir hayat yaşayarak kimseye muhtaç olmadığınıza işarettir.

Bazılarına göre; rüyada peksimet görmek, yığılmış mal ve erzak olarak yorumlanır. Bir rivayete göre de yolculuğa işarettir. Peksimet ne kadar kuru olursa o kadar iyidir.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Rüyada peksimet görmek; biriktirilmiş servete işaret eder. Bir rivayete göre, yolculuktur. Peksimet ne kadar kuru ise, yorum o kadar iyidir. Bu rüya umumiyetle hayırdır.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada peksimet görmek, yığılmış mal ve rızık ile tabir edilir.


Secdem Rüya Tabirleri : Rızık ve servete, yolculuğa, semeresi iyi olacak bir işin sonuçlanmasına delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Pekmez Görmek Ne Anlama Gelir
Sonraki İçerikRüyada Pelit ve Kestane Ağacı Görmek Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here