Rüyada Sövmek Görmek İslami Açıklaması

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : SÖVMEK: Rüyada sövmek, sövülen kimse için zillete, söven kimse için de, izzete yorumlanır.

Bir kimse rüyada birisinin kendisine sövdüğünü görse, o kimse tarafından eziyet ve ceza görür. Ancak sövülen kimse sonra ondan intikamını alır.

Rüyada itaat edilmesi gereken ve kendisine ihsan ve yardımda bulunan bir zata sövmek, ana – babaya asi olmaya ve Allah (C.C.)’dan yüz çevirmeye veya rüyada sövmüş olduğu kimseye itaat etmemeye yorumlanır.

Rüyada bir kimse kendisine yakışmayan bir sözle bir kimseye sövdüğünü görse, sövülen kimsenin söven kimseye galip gelmesine yorumlanır.

Bir kimse rüyada kendisine halktan birisinin sövdüğünü veya iftira attığını görse; mazlumun zalime zafer bulmasına yorumlanır.


Kirmani demiştir ki: Bir adama sövdüğünü gören, ona yenik düşer. Rüyada küfredilen kimse, küfredene galip gelir. Kendisine küfreden birine karşılık verdiğini gören, ona fenalıkla mukabele eder. Büyük bir zattan küfür işiten, ondan hayır görür.
Bazı tabircilere göre birine küfür ettiğini gören, onu hafife alır. Mekruh, çirkin bir iş yaptığı için, iyi bir zat tarafından azarlandığını gören; dalalete düşer. Büyükten küçüğe küfür; azarlanmaktır.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyada sövmek, Sövülen kişi için zillete düşmeye, sövülen kişi için ise izzete erişmeye işaret eder. Bir kimsenin rüyasında birisinin kendisine sövdüğünü görmesi; o kimsenin söven kişinin eziyetine maruz kalacağına ve sonra sövülen kimsenin şovenden intikam alacağına yorumlanır. Rüyanızda kendinize yakışmayan bir sözle başkasına sövdüğünüzü görmeniz; sövdüğünüz kimsenin size üstün geleceğine işaretle tabir olunur. Bir kimsenin rüyasında kendisine halktan birisinin sövdüğünü veya iftira yaptığını görmesi; mazlum bir kimsenin zalim birisine galip geleceğine delalet eder.


Secdem Rüya Tabirleri : Küfretmek, söven için yüceliğe, kendisine sövülen için zillete, Adi bir kimsenin iyi bir insana sövmesi, sövene o iyi kimseden gelecek belaya, Sövüldüğünü görmek, o cihetten gelecek eziyete, neticede intikamını almaya; Bazen sövülmek, söven kimse üzerindde bulunan hakka; Kendine iyilik eden velinimetini sövdüğünü görmek ana-babaya asi olmaya, Haktan yüz çevirmeye ya da o kimseye itaat etmemeye; Kayışıksız bir şekilde bir kimseye sövmek, sövdüğü kimseye mağlup olmasına, Birinin kendisine sövdüğünü ve iftirada bulunduğunu görmek, o kimseye zafer bulmaya, mazlumun zalime zafer bulmasına delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Söndürmek Görmek Neye İşarettir
Sonraki İçerikRüyada Söz Görmek Ne Manaya Gelir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here