Rüyada Şuara Suresi Görmek Nedir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : Şuarâ Sûresi: Şuarâ sûresini veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek; kötü ve yalan sözden kendisini muhafaza etmeye işarettir.


Hz. Ebu Bekir (R.A.) Efendimiz buyurmuşlardır ki: Bu Sureyi rüyasında okuyan yahut okunduğunu gören, rızkını güçlükle kazanır. Her şeyde zahmet çeker.


İbn-i Şirin diyor ki: Cenab-ı Hakk rüya sahibini muhafaza eder ve ona ihsanda bulunur.


Kirmani’ye göre, Çirkin sözlerden yalan ve iftiradan uzak olup dinde doğru yola yönelir.


Cafer-i Sadık şöyle diyor: Allah-ü Teala onu kötü işlerden korur.


Abdulgani demiştir ki: Allah (C.C.) rüya sahibini yalan ve iftiradan muhafaza buyurur. İbn-i Kesir’in de yorumu böyledir.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Şuara süresini veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek,kötü ve yalan sözden kendisini muhafaza etmeye işarettir.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı”Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler.Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortamaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Furkan Suresi Görmek Ne Manaya Gelir
Sonraki İçerikRüyada Neml Suresi Görmek Neye Delalettir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here