Rüyada Üzengi Görmek Tasavvufta ki Yorumu

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ÜZENGİ: Rüyada eğersiz tek başına görülen üzengi erkek bir çocuktur. Eğer ile beraber görülen üzengi, işinde kendisine güvenilen bir çocuktur.

Üzengi şerefli bir mal ve reisliktir. Üzenginin zinetinin çokluğu reislik ve şöhretin yüceliğidir. Onun zinetinin altından olmasının zararı yoktur.

Üzenginin demirden olması rüya sahibinin kuvvetine, kalaydan olması da onun işinde yumuşak ve zayıf olmasına yorumlanır.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Rüyada üzengiyi eğerden ayrı olarak görmek; evlada, eğere asılı olarak görmek ise; işleri düzgün, hainlikten uzak güvenilir bir oğula işarettir.
Kirmani bu rüya hakkında şunları söylüyor: Üzengisinin nakışlı oymalı ve yaldızlı olduğunu görenin evladı kibirli olur. Dökmeden ve bakırdan üzengi; anlayışı kıt, faydası az fakat, cesur bir evladı ifade eder.
Üzengiyi, hademe ile de yorumlanır. Bir rivayete göre, şeref ve mertebedir. Kolan’ın tabiri de üzengi gibidir.


Kirmânî’nin yorumuna göre: Rüyanızda üzenginizin nakışlı olduğunu görmeniz; çocuğunuzun kibirli ve kendini beğenmiş birisi olacağına yorumlanır.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyada üzengi görülmesi hizmetçiye yorumlanır, kimsenin rüyasında eğerden ayrı olarak üzengi görmesi; o kişinin evladı olacağına, kişinin rüyasında eğere asılı olarak üzengi görmesi o kimsenin bütün işlerini bırakabileceği güvenilir bir evladının olacağına delalet eder.


Molla Cami Rüya Tabirleri : Rüyada egersiz tek başına görülen üzengi erkek bir çocuktur. Eğer ile beraber görülen üzengi, işinde kendisine itimat olunan bir çocuktur. Üzenginin demirden olması rüya sahibinin kuvetine işarettir.


Secdem Rüya Tabirleri : Erkek çocuğa, kıymetli mala ve şerefli bir göreve, güzel cariyeye, Dimir üzüngi kişinin güç ve kuvvetine, bakır üzengi yumuşaklık ve zayflığa, altın süslemeli gümüş üzengi huriye, Eyerle birlikte görülen üzengi itimat edilir çocuğa delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Üvey Görmek Neye Delalettir
Sonraki İçerikKalem Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here