Rüyada Zülkarneyn (A.S) Görmek Neyin Tabiridir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZÜLKARNEYN (A.S.): Rüyada Zülkarneyn (A.S) görmek, büyük bir kimseye bir ihtiyacından dolayı şefaat etmeye ve onup ihtiyacını gidermeye yorumlanır.


Seyyid Süleyman Rüya Tabirleri : Bu rüyayı gören, büyük bir zattan yardım ister. İhtiyacı karşılanır.


Diyanet Rüya Tabirleri : Bir kimsenin rüyasında Zülkarneyn’i görmesi; o kimsenin büyük bir kimseye muhtaç olduğundan dolayı şefaat etmeye ve o kimsenin ihtiyacını gidermeye işaret eder.


Secdem Rüya Tabirleri : Bir kimseye himmet ve yardım ederek onun ihtiyaçlarını gidermeye dalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Zümrüt Görmek Neye Yorumlanır
Sonraki İçerikCuma Hutbesi 29 Haziran 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here