Rüyada Zümrüt Görmek Ne Manaya Gelir

İmamı Nablusi Rüya Tabirleri : ZÜMRÜT : Rüyada zümrüt görmek, şehit olmaya, cennet köşklerine girmeyi gerektiren işler yapmaya yorumlanır.


Diyanet Rüya Tabirleri : Rüyada zümrüt görülmesi; evlada, arkadaşa ve mala yorumlanır.


Kirmânî’nin yorumuna göre: Rüyada zümrüt görülmesinin, mezhep ve güzellik ile tabir edilir. Bir kimsenin rüyasında iri taneli ve sağlam zümrüt taşlarına sahip olduğunu görmesi; o kimsenin dinine bağlı birisi bulunduğuna yorumlanır.


Secdem Rüya Tabirleri : Şehadet mertebesine ve bu makamı hak ettirecek amelleri işlemeye, Zümrüte rast gelmek yüce kardeşlere, ahlaklı evlada, faydalı ilim yahut helal mala delalet eder.


“YA RABBİ, EĞER ŞU GÖRDÜĞÜM RÜYA HAYIR İSE HAYRINDA DAİM ŞER İSE HAYRA TEBDİL EYLE”

RÜYA NEDİR
İnsanların uyku sırasında gördükleri şeye veya şeylere rüya diyoruz. Arapça kökenli bir kelimeledir. Sözlük Anlamı,görünen şey demektir. Rüyanın türkçe karşılığı “Düş” tür. Ancak düş sözcüğü tam olarak rüya sözcüğünün anlamını karşılamaz.

Rüya, daha geniş anlamlar ifade eder. Bunların neler olduğu ilerdeki satırlarımızda ele alacağız. Rüya görmeyen insan yoktur. Sadece uyandıktan sonra bazı insanlar rüyalarını hatırlamazlar. Bütün insanları ilgilendiren böyle bir konunun geniş ve tutarlı bir açıklamaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki mayeti itibariyle nesnel şeyler söyleme imkanı yoktur.

Zira rüya, ruh gibi çok soyut bir olaydır. Düşünce ve akıl da soyut varlıklar olmalarına rağmen,rüya derecesinde değildirler. Sonuçlarından hareketle düşünce ve akıl’ı kavramak, onları irdeleyip ortaya koymak mümkündür. Ama aynı şeyi rüya için söylemek mümkün değildir.

Önceki İçerikRüyada Zülüf Görmek İslami Açıklaması
Sonraki İçerikŞura Suresi Okumanın Fazileti ve Faydaları

1 YORUM

  1. Rüyamda bir insanin bir dagin tepesinde söyle mirildandigini gördüm ve isittim. sadece gögsünden yukarisini görebiliyordum, geri tarafi dagin arka kismindaydi. Vela teselle mudillen seleb, dedi ve kayboldu. ne anlama geliyor acaba, yardimci olabilirmisiniz? saygilarimla

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here