Böbrek İltihabı Kişinin Yaşam Kalitesini Sosyal Yaşamını Nasıl Etkiler

Yaşam tarzının böbrek iltihabı oluşumunda ve tedavisinde oldukça önemli bir yeri vardır. Böbrek iltihabı hastaları tedavi aşamasında mümkün olduğu kadar dinlenme halinde olmalıdırlar. Ağır işler ve alkol- sigara gibi alışkanlığı olan kişiler tedavi süresinde bunları tamamen bırakmaları gerekmektedir. Ayrıca tedaviden sonra da iltihaplanmanın tekrar etmemesi için bunun sürekli hale getirilmesi de elzemdir.

Tüm bu hastalıkların çok hafif seyreden ve rahatlıkla tedavi edilebilen tipleri olabileceği gibi diyaliz, böbrek nakli ve hatta hastanın kaybına yol açabilecek tipleriyle hastalıklar geniş bir yelpazede seyreder. Hastalığın ağırlığıyla paralel olarak yaşam kalitesini ciddi şekilde bozup, sosyal yaşamını negatif anlamda etkileyip, ciddi iş gücü kaybına yol açabilirler.

Böbrek iltihabı günümüzde sık karşılaşılan bir hastalıktır. Her hastalıkta olduğu gibi böbrek hastalığında da erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanı yapılmış ve tedavisine erken başlanmış bir hastalıkta hasta çok fazla sorun yaşamadan sağlığına kavuşur, fakat tanısı geç konulursa ya da tedavi edilmezse böbrek iltihaplanmaları böbrek iflasına hatta ölüme neden olabilir.

Önceki İçerikAna bilim dalı Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAltın ile ilgili Deyim ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here