Kızamıktan Korunma Nasıl Olur

Zayıflatılmış canlı virüs aşıcı 15 aylık çocuklara tek doz uygulanır. Beslenme veya bağışıklık sistemi bozukluğu olan çocuklarda 6 ay sonra bir destek dozu daha yapılır. Salgın dönemlerinde 9 aylıktan büyük tüm çocuklara aşı uygulanabilir. Bu takdirde 15 ay tamamlanınca bir destek dozu daha yapılır.

Bildirilen kızamık vakalarının yaklaşık %30’unda bir ya da daha fazla komplikasyon gelişmektedir.

Bir yaş altı çocuklarda ve erişkinlerde ciddi komplikasyon riski daha yüksektir. Kızamık geçirenlerin %1 ile 6’sında zatürre, %6’sında ishal, %7-9’unda ciddi orta kulak enfeksiyonu, 1000 vakada bir körlük ve beyin iltihabı görülür.

Gelişmekte olan ülkelerde her 20 kızamık vakasından biri kaybedilmektedir.

Kızamıktan korunmanın tek yolu kızamık aşısı olmaktır. Kızamığa karşı oldukça etkili olan bu aşı 1970 yılından beri ülkemizde kullanılmaktadır.

Kızamık aşısı, iki doz halinde uygulanır. İlk doz 12’nci ayını doldurmuş bebeklere 15’inci ayına kadar, ikinci doz ise 4-6 yaşları arasında uygulanır. Aşı, hamilelik dönemi dışında yetişkinlerde de uygulanabilir. Hamilelik sırasında anneyi koruması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi için hamilelik öncesinde uygulanabilir.

Önceki İçerikTabib i Müslim i Hazık Ne demek
Sonraki İçerikÖlüm Kalım Meselesi Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here