Küme Baş Ağrısı Nedir

Baş ağrısı; üzerinde herkesin bir tanım yapabileceği, herkesin en az hayatında bir kez dahi olsa şikayet ettiği bir hastalık. Pek çok türü var doğru tedavi ile bir kısmını atlatmak mümkün.

Küme baş ağrısı nadir görülen; ancak yeryüzündeki en şiddetli kabul edilen ağrı tiplerinden biridir. Ağrının şiddeti o kadar fazladır ki hasta başını duvarlara vurmak ister, cinnet geçirebilir. Bundan dolayı intihar ettiren baş ağrısı olarak da adlandırılmaktadır.

Maddelerle küme baş ağrısı:

  • Çok şiddetli olan küme baş ağrıları tek taraflıdır. Özellikle yılın belli dönemlerinde genellikle sonbaharda hemen her gün 20-45 dakika süren ataklar halinde gelir. 15 dakika ile 3 saate kadar sürebilir.
  • Hemen her gün veya gün aşırı hep aynı saatlerde tekrarlar. Bazen aynı gün içinde 1 ila 8 atak görülebilmektedir; ancak daha yaygın olarak günde 1-2 atak görülmektedir.
  • Genelde 2-3 ay süren ağrılı dönemi, ağrısız aylar bazen yıllar izlemektedir.
  • Hep aynı taraf göz ve çevresini içine alan bu ağrılar hızla başlar, çok şiddetlenir ve başladığı gibi hızla geçer. Dayanılmaz olan ağrılar genelde oyucu, sıkıştırıcı ve basınç tarzındadır.
  • Ağrılı bölge dokunmaya hassastır. Çok nadiren ağrısız dönemler olmadan tüm yılı ağrılı geçiren hastalar vardır. Migrendekine benzer tetikleyici faktörler küme baş ağrılarında saptanamamıştır.
Önceki İçerikAveraj Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikHuy ile ilgili Deyimler ve Anlamı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here