Tahsin Arapça Yazılışı ve Anlamı

Tahsin İsmi Arapça Nasıl Yazılır? Aşağıda verdiğimiz taploda adın her özelliğini bulabilirsiniz.

Arapça yazılışı : تحسين
Arapça okunuşu : Tahsîn
Türkçe kullanılışı : Tahsin
Ebced Değeri: 528
Anlamı : ”Hüsn” kökünden türetilmiş olan Tahsin ismi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Hüsn, iyi, güzel ve latif anlamına gelirken Tahsin sözcüğü de güzel bulan, takdir eden, alkışlayan demektir.

ARAPÇA YAZILIŞI :

تحسين


İsimlerin anlamlarının çocuğun kişiliğinin gelişmesinde önemli bir yeri vardır. O yüzden unutulmamalıdır ki, Çocuğa isim koymak, çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımıdır. Peygamber Efendimiz annenin babanın çocuklarına karşı görevlerinden birinin de ona güzel bir isim vermek olduğunu söyler. Resulüllah Efendimiz isim vermeye önem vermiş, anlamı güzel olmayan isimleri değiştirmiştir.

İsimlerin anlamından ziyade Kuran’da olmasına bakarız. Ama Kuran’da olup da anlam taşımayan ya da olumsuz anlamlar içeren birçok ismi koymuşuzdur çocuklarımıza. Bir ismin güzel olması için mutlaka Kur’an-ı kerimde bulunması gerekmez.

O halde çocuklarımıza isim verirken hatta sadece çocuklara değil eşyaya, bitkilere, hayvanlara dahi isim verirken güzel ve anlamlı isimler vermemizin gereği anlaşılmış olur. Unutmadan hatırlatayım, bunları vücudunuza dövme yaptırmak için kullanmayın. Dövme, dinen yasak olan şeyler kapsamında.

Önceki İçerikEn Yakın Banka Nerede Var Arapça Yazılışı Okunuşu ve Anlamı
Sonraki İçerikMuğla’da Yaşamış Hangi İslam Alimleri Vardır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here