Dört Şeyi Yapmadan Akşam Uyuma

Ey saadet yolunun yılmaz yolcusu!.. Dünyaya gönül veren zenginleri gözünde büyütüp onlara benzemeye kalkıştın mı, bil ki Allah’ın rahmet ve mağfiretinden uzaklaşmış olursun. Onların sahip olduğu dünyalık mal ve servetlere sahip olayım derken dininden olmaktan sakın… Kendileri gibi mal ve servet sahibi olmayan herkes onların gözünde adam değildir.

Hz. Ayşe anlatıyor (Allah ondan râzı olsun): Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki:

“Ey Ayşe! Geceleri şu dört şeyi yapmadan yatıp uyuma:

1. Kur’an-ı Kerim’i hatim etmeden,

2. Kıyamet günü Peygamberlerin şefaatlerine erişmeden,

3. Mü’minleri kendinden hoşnut etmeden,

4. Haccetmeden.

Bunları söyledikten sonra Hz. Peygamber (s.a.v.) namaza durdu. Ben de namazını bitirinceye kadar yatağımda O’nu bekledim. Bitirip de yanıma geldiğinde, “Ey Allah Resûlü!” dedim. Anam, babam sana feda olsun. Bana bu dört şeyi yapmayı emrediyorsun. Yalnız onları ben, o kadarcık kısa bir zamanda nasıl yapabilirim.”

Peygamber (s.a.v.) gülümseyerek şu cevabı verdi: “Üç defa Kulhüvallahû ehad’ı” okursan baştan sona bütün Kur’an-ı Kerim’i hatmetmiş sayılırsın. “Bana ve Peygamberlere salâvat getirirsen” Kıyamet günü şefaatimize erişirsin. Allah’tan mü’minlerin affını dilersen, hepsinin de hoşnutluğunu kazanmış olursun. “Sub-hanallah velhamdülillah, la ilahe illallah, Allahu ekber, dersen haccetmiş sayılırsın.” .

 

Önceki İçerikAfaki Anlamı Nedir
Sonraki İçerikEy Gönül Bakma Cihana Gün Gelir Seyran Gider Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here