Hz Fatma’nın Kölesini Azadı

Hz. FATMA’NIN KÖLESİNİ AZADI
Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), bir gün kızı Hz. Fâ-tıma’nın evine teşrif etmişlerdi. Burada amcası Ebû Ta-lib’in torunu olan küçük bir kız da bulunuyordu. Kızın

elinde tassız düz altından yüzükler vardı. Peygamber efen-dinıiz (sia.v.), bu yüzükleri görünce küçük kızın eline şöyle yavaş yavaş vurarak, bunlardan hoşlanmadığını küçük kıza anlatmıştı.

Peygamberimizin akrabası olan, yani amcası Ebû Tailib’in torunu olan bu küçük kızcağız, hemen Hz. Fâtıma validemize koştu. Hz. Peygamber’den şikayet etmek istediğini bildirdi. Bu sırada Hz. Fâtımatüz-Zehra validemiz de boynunda bulunan bir gerdanlığı hemen çıkardı. Tam bu sırada Peygamberimiz (s.a.v.), Hz. Fâtıma validemizin yanma geldi. Gerdanlığı elinde gördü. Ve hemen:

– Ya Fatıma! İnsanlar, Hz. Peygamberin kızının e-linde ateşten bir zincir vardır demelerini ister misin? buyurdu.: Ve hiç oturmadan sevgili kızı Hz. Fâtıma’nın evinden geri döndüler .

Sonra hemen Hz, Fâtımatüz-Zehra (r.a.) gerdanlığı pazara, gönderip sattırdı ve parasıyla bir köle aldırıp Allah rızâsı için azad etti. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bunu duyunca çok memnun olduğunu beyan ederek:

Cenâb-ı Hakk’a sonsuz hamd ve şükürler olsun ki, Fâtıma’yı ateşten kurtardı, buyurmuştur.

Önceki İçerikAllahın Nimetleri Sayılmaz
Sonraki İçerikHz İdris Aleyhisselam Peygamber Hayatı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here