Mazlumların Hakkı

Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki:
Boynu bükük, küçük görülerek her kapıdan kovulan bir mazluma (haksızlığa uğrayan kimseye) yardım elini uzatan kişiye Allah (c.c.) yetmişüç tane rahmetiyle rahmet eder. Bunlardan biriyle onun dünyalık işlerini yoluna koyar, diğeri geri kalan yetmiş ikisiyle de öbür dünyada derecelerini yükseltir.

Peygamber (s.a.v) diyor ki:
Elinden hakkı alınmış bir kimseye yardım elini uzatan kişiye, Allah da kıyamet günü Sırat Köprüsü üzerinden geçerken yardım eder. Ve onu Cennetine koyar.

Haksızlığa uğrayan bir kişiyi görüp de kendisinden yardım istediğinde ona yardım etmeyen kişi, ölüp de kabre konulduğunda kendisine ateşten yüz tane kamçı vurulur.

سَأَصْرِفُ عَنْ آيَاتِيَ الَّذِينَ يَتَكَبَّرُونَ فِي الأَرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَإِن يَرَوْاْ كُلَّ آيَةٍ لاَّ يُؤْمِنُواْ بِهَا وَإِن يَرَوْاْ سَبِيلَ الرُّشْدِ لاَ يَتَّخِذُوهُ سَبِيلاً وَإِن يَرَوْاْ سَبِيلَ الْغَيِّ يَتَّخِذُوهُ سَبِيلاً ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا وَكَانُواْ عَنْهَا غَافِلِينَ

Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları âyetlerimden uzaklaştıracağım. (Onlar) her âyeti görseler de ona iman etmezler. Doğru yolu görseler onu yol edinmezler. Ama sapıklık yolunu görseler onu (hemen) yol edinirler. Bu, onların, âyetlerimizi yalanlamaları ve onlardan hep gafil olmaları sebebiyledir. Araf suresi 146. ayet

Önceki İçerikEsmaül Hüsna El Musavvir Anlamı Ve Fazileti
Sonraki İçerikBeni Kundaklara Sardın İlahi Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here