Zilhicce Ayı Orucu Fazileti ile Bir Kıssa

Zilhicce ayının ilk on gününde oruç tutan bir kimseye Allah (c.c.) bu on nimeti bahşeder:

1 – Ömrüne bereket verir;

2- Mal ve servetini arttırır

3- Ailesini ve çoluk çocuğunu korur.

4- Kötülüklerini örter (affeder);

5- Sevap ve iyiliklerini kat kat arttırır.

6- Son nefeste canını kolayca alır.

7- Kabrini aydınlığa kavuşturur.

8- Amel terazisinde iyiliklerinin ağır basmasını sağlar.

9- Cehennem çukurlarına düşmekten kurtarır.

10- Cennetteki derecelerini yükseltir.

Peygamberimiz (s.a.v) diyor ki:

Şüphesiz ki Allah (c.c.) yılın şu ilk on gününü diğer günlerden üstün kılmıştır:

a) Ramazan ayının son on günü. Çünkü bu günleri rahmet ve bereketiyle Kadir Gecesi seçkinleştirmektedir.

b) Zilhiccenin ilk on günü. Çünkü hac ve diğer hac ibâdetleri bu günlerde eda edilir. Arefe günü ve kurban bayramı bu on gün içindedir. Ayrıca kurban da bu zaman-da kesilir. Nitekim sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Zilhiccenin ilk on günü hakkında şöyle buyuruyor:

Bu her zaman böyle olmuştur. Eğer deliler topluluğu arasına bir tek akıllı düşecek olsa ve delilerin deliliklerini bir bir ortaya dökse muhakkak ki herkes bir ağızdan ona deli diye hücum edeceklerdir.

Nemrud’un zâlim baskısı altında beyinleri körelmiş ve kalpleri kararmış sapık putperestler de kendi delilik ve şaşkınlıklarını anlayacak kadar akıl sahibi olmadıkları için kendilerini ebedi kurtuluşa çağıran Peygamber Hz. İbrahim’e deli gözü ile bakıyorlardı. İbrahim adında bir gencin Peygamber olduğunu ileri sürerek halkı yeni bir dine çağırdığı haberi Nemrud’un kulağına da varmıştı. Şaşkın hükümdar, bu haber üzerine yıllarca önce gördüğü rüyayı ve rüyasını yorumlayan müneccimlerin anlattıklarını hatırlayarak derin bir endişeye kapıldı.

Fakat her şeye rağmen sert bir harekete girişip ortalığı karıştırmaktan sakınmaya; İbrahim adındaki gencin işi nereye kadar götüreceğini sessizce beklemeye karar verdi. Zamansız bir sertlik, bir anda halkı kargaşalığa sürükleyerek yalancılık ve zulüm temelleri üzerine kurulu bulunan saltanatını sarsabilirdi. Böylelikle kendi eli ile İbrahim’in ekmeğine yağ sürmüş başarıya ulaşmasını kolaylaştırmış olurdu. Fakat bir gün şehirde beklenmedik bir şekilde şu hadise oldu ve böylelikle ok yaydan çıkmış oldu.

Önceki İçerikİmanın Şartı Nasıl İfade Edilir
Sonraki İçerikEy Hüdadan Lutfu İhsan İsteyen İlahi Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here