İki Kişi Arasındaki Bir İhtilafın Kaldırılması İçin Okunan Dua

Dargın olanları uzlaştırmak, barıştırmak, birbirine yakınlaştırmak.

Müslümanlar, aralarında dargınlığa varacak söz ve davranışlardan sakınmalıdırlar. Her şeye rağmen dargınlık olursa dargınlıklarını gidermeye, anlaşmazlıkları çözmeye gayret etmelidirler. Bunun da mümkün olmadığı yerlerde, müslümanların, diğer müslüman kardeşlerinin aralarını bulmaya çalışıp, onları barıştırmaları ahlâkî görevleridir. Çünkü Allah’u Teâlâ: “Müminler kardeştirler, kardeşlerinizin arasını düzeltin.” (el-Hücûrât, 49/10) buyurmuştur.

Bir yemek üzerine “Yâ Vedûd” ismini 1000 kere okuyup sonra o yemeği o muhalefet eden kimseye verirse ve yedirirse aradaki anlaşmazlık ortadan kalkar.

Bir gün, Medine yakınlarındaki Kuba halkı döğüşmüş, hatta birbirlerini taşlamışlardı. Bunu haber alan Peygamber Efendimiz, ashabına: “Haydi bizimle geliniz de onların aralarını düzeltelim,” buyurmuş ve Kuba’ya gitmişti. (Buhârî, Sulh, 2) Başka bir hadislerinde de Resulullah şöyle buyurmuştur: “Halkın arasını düzelten ve bunun için iyilik kasdiyle söz taşıyan ve yine iyilik düşüncesiyle yalan söyleyen, yalancı değildir.” (Buhârî, Sulh, 1).

Önceki İçerikAzerbaycan Bakü Şehrin de Yaşamış İslam Alimleri
Sonraki İçerikHaccı Ekber ve Haccı Asğar Ne Demektir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here