Esmaül Hüsna El-Berr Anlamı Ve Fazileti

El Berr İsminin Anlamı: (Kullarına ikram ve bahşişi bol olan)  Kur’ân-: Kerim’de meâlen şöyle buyurulmaktadırr: «Kim bir hasene ile gelirse (bir sevap işlerse) onun’ için on misli sevap vardır; ve kim bir seyyie ile gelirse (kötülük işlerse) o ancak işlemiş olduğu günahın misli ile cezalanır. Onlara zulüm de olunmaz.» Hattâ bir kul bir sevap işlemek arzu etse de bir mâniden dolayı yapamazsa, Allah (c.c.) ona, aynen o ameli işlemiş gibi sevap veriyor. Aksine bir kul günah bir iş işlemek istese de bir mâniden dolayı yapamazsa, Allah o kula hiç günah yazmıyor. Rabbimiz Teâlâ’mn daha bunun gibi nice lütuflan, keremleri vardır ki saymakla bitmez.

Ya Berr esmaül hüsna: Allah Teâlâ kulları için zorluk istemez, zorluk çıkaranları da sevmez. Yapılan kötülükleri bağışlar ve örter. Bir iyiliğe en az 10 mükâfat verir. Kul gönlünden iyi bir şey geçirmişse, onu yapmamış olsa bile, yapmış gibi kabûl edip mükâfat verir. Kötülükleri ise yapmadıkça cezalandırmaz.

“Kim iyilik getirirse, ona o (getirdiği)nin on katı vardır. Kim kötülük getirirse, sadece onun dengiyle cezalandırılır; onlar haksızlığa uğratılmazlar.” En’âm, 160

O, ihsanda bulunandır. Her iyilik ve ihsanın kaynağı, mutlak iyilik sahibi ancak ve ancak O’dur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin