Esmaül Hüsna El Vasi Anlamı Ve Fazileti

El- Vasi İsminin Anlamı: (Kudreti, ilmi, afv ö mağfireti geniş).
Hazret i Mevlâ geniştir. O’nun ilmi her şeyi kaplamıştır, her şeyi bilir. Rahmeti geniştir, her
şeve rahmet ve merhamet eder. Kudreti her şeye geçerlidir, o bakımdan her türlü fenalıktan kaçınmalıdır. Geniş ilim sahabi bulunduğundan, ondan hiçbir şey gizlenemez. Günahları afvetmekte de geniş olduğundan kendisine samimiyetle tevbe edenlerin günahlarını da afveder. O’nun rahmeti kadabını geçmiştir. Rahmeti o kadar geniştir ki, bütün insanların işlemiş oldukları günahlar, Allah’ın rahmetinin yanında, okyanusa nisbetle bir nohut tanesi kadar kalır.
Ya Vasi esmaül hüsna: Allah’ın ilmi, rahmeti, kudreti, afv ve mağfireti geniştir ve her şey’i kaplamıştır. Allah’ın ilminden hiçbir şey gizlenemez, ikram ve ihsanına bir nihayet yoktur.

“Bununla beraber, doğu da Allah’ın, batı da Allah’ındır. Onun için nereye döner, yönelirseniz Allah’ın yüzü (kıblesi) oradadır. Şüphe yok ki, Allah Vâsi’ (rahmeti geniş)dir, her şeyi bilendir.” Bakara, 115

Allah’ın varlığı tüm evreni kuşatır. Mülk O’nundur. Her şey O’nun kudret elindedir. Dilediğine, dilediğince zenginlik verir; imkânlar nasip eder, rızk kapıları açar, dilediklerini “zengin” eder.

“Mallarını Allah yolunda harcayanların durumu, bir tanenin durumu gibidir ki, yedi başak bitirmiş ve her başakta yüz tane var. Allah, dilediğine daha da katlar. Allah Vâsi’ (rahmeti geniş)dir, her şeyi bilendir.” Bakara, 261

Önceki İçerikEli Jara Tu Zani Ma Çı Qewmi Kürtçe İlahi Sözleri
Sonraki İçerikMüddessir Suresi Okunuşu Ve Anlamı (Saad Al Ghamidi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here