Esmaül Hüsna El Veli Anlamı Ve Fazileti

El-Veli İsminin Anlamı: (Ihlâslı kullarına dost).Allah, sevgili kullarının dostudur. Allah dostlan, Allah’dan başka dost kabul etmedikleri için, onlann dostu Allah olmuştur, Allah (c.c.) onlara dünya ve âhirette yardım eder. Onlardan her türlü sıkıntıları kaldırıp, ferahlık verir. Onlann kalblerini nuru ile nurlandmr, feyzi ile fe-yizlendlrir. Onun için Allah’ın kendilerine dost olduğu insanlar, serâpânur olurlar. Baktıkları şeylere, Allah’ın kendilerine verdiği nûr ile baktıklarından, doğru görürler, gördüklerinin hakikatlerinde yaml-m azlar. Allah (c.c.) anıldığı zaman da, bağlılıklarından kalbleri titrer.nur olurlar.

Ya Veli esmaül hüsna: “Allah, iman edenlerin Veli’si’dir, Onları karanlıklardan nura çıkarır…” Bakara, 257

Allah, sevdiği kullarına yardım eder. Sıkıntılarını, darlıklarını kaldırır, ferahlık verir. Karanlıklardan kurtarır, nurlara çıkarır.

Ebu’d-Derdâ (ra) Hazret-i Rasûlullah’ın Dâvud peygamber için İnsanların en çok ibadet edeniydi- dedikten sonra şöyle anlatıyor:

“-Dâvud’un duasında sözü şuydu: “Allah’ım Senden Seni sevmeyi, Seni seveni sevmeyi, Senin sevgini ulaştıracak ameli sevmeyi dilerim. Allah’ım, sevgini bana nefsimden, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl!” Tirmizî, Deavât, 73, Tefsîru’l-Kur’ân, 39.)

Önceki İçerikŞeker Hastalığı İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir
Sonraki İçerikSarhoş ölerek mi yoksa Zinadan Ölerek mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here