Esmaül Hüsna El Vehhab Anlamı Ve Fazileti

El-Vehhab İsminin Anlamı:(Her çeşit ni’metleri hep karşılıksız veren). Bu ism-i şerif çok hibe eden mânasına gelmektedir. Hibe ise karşılıksız olarak vermek demektir. O halde her şeyi az değil, çokça karşılıksız olarak veren, Allah’dır. Bir zengin düşününüz. Bu şahıs birçok kimselere, karşılık beklemeden birçok şeyler vermiş olsun. Bu adam etrafında ne kadar sevilir, sayılır, takdir ve hürmet- görür. Halbuki Allah (c.c.) Hazretleri bize birçok şeyi değil, her şeyi karşılıksız olarak meccanen vermiştir. Bizi meccanen yaratmış, meccanen büyütmüş, meccanen rızıklandırmaktadır. Cenneti de meccanen verecektir. Eğer ibadetimizin karşılığında mükâfat verilecek olsa, hiçbirimiz cennete giremeyiz. Ancak Allah’ın lütfü ile girebiliriz.

Şöyle bir düşünelim… Bize milyonları bağışlasalar da, bunların karşılığında ya bir gözümüzü çıkarmak isteseler veya el, ayak, kulak ve burnumuzdan birini kesmek isteseler, hangimiz razı oluruz? Peki biz bu âzalarımızı kaça satın aldık? Hiç… Allah hibe, etti, karşılıksız verdi. Ve böyle, Allah’ın hibesi pek çoktur.

Ya Vehhab esmaül hüsna: Kullarına hiçbir karşılık gözetmeksizin tekrar tekrar ve çok çok bağışlarda bulunan ve Sonu gelmeyen bağışların sahibidir.

Yaratılışdan varlık alanına çıkışından itibaren insan sürekli nimetlendirilmiş, daima lütuf ve ikramlara mazhar olmuştur. İşte bütün bunlar tesadüfen olmuyor; şuursuz ve rastgele yürüyen bir yapının sonucu ortaya çıkmış bulunmmuyor. Ziyadesiyle bağışta bulunan çok cömert bir Vehhab’ın lütfunu gösteriyor. Ve insanı, kendisine yapılan ikramlara bakarak onun sahibini anlamaya çağırıyor.

Önceki İçerikYaramazlık Yapan Çocuklar İçin Şifalı Bitkiler Nelerdir
Sonraki İçerikHemd u Sena Rebbi J’te ra Kaside Sözleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here