Esmaül Hüsna Es Semi Anlamı Ve Fazileti

Es-Semi İsminin Anlamı: (Her şeyi fazlasıyla işiten). Bir günün 24 saatinde, her dakika ve her saniyede milyonlar belki milyarlarca ses meydana gelmektedir. Bu sesler her zaman devam edip durmaktadır; kıyamete kadar da devam edecektir. Bu kadar şeyin hiçbirini diğerine karıştırmadan duyan; hepsini ayn ayn işiten yalnız Allahü Teâlâ’dır. Bu husus şöyle bir düşünülecek olursa Rabbimizin büyüklüğü bir nebze anlaşılmış gibi olur. Bu ne büyük bir kuvvettir. Mahlûkattan böyle bir kuvvete sahip olan var mıdır? Kendi işiticiliğine bir nişane olarak, Mevlâ, kullarına da işiticilik vermiştir. İşitmeyen insanlara bakınca verilen bu ni’metin kıymeti daha iyi anlaşılmaktadır.

Ya Semi esmaül hüsna: İster gizlensin ister açıkça söylensin, gizliyi, fısıltıyı bile işitendir. O’nun işitmesi yaratıklarında olduğu gibi işitmek için bir organı, kulağı veya onun kısımlarından birini gerektirmez. Çünkü Allah bir cisim olmaktan münezzehtir.

Bu sıfat İslam bilginlerince Allah’a sübûtu zaruri bulunmuş ve isbatı için akıldan delil getirmeye bile gerek görülmemiştir.

Önceki İçerikĞaşiye Suresi Okunuşu Ve Anlamı (Saad Al Ghamidi)
Sonraki İçerikRüyada Akıl Hastanesi Görmek Ne Demek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here