46’yı Yarıma Bölüp 10 Eklesek kaç Eder

46’u yarıma bölüp 10 eklediniz kaç etti ? Birçok kişinin öğrenmek istediği çok kolay ve basit bir soru. Sizde öğrendikten sonra çok kolay bir şekilde 46 sayısını yarıma bölüp 10 eklersek sonuç kaç olur diye kolayca bilebilirsiniz. Evet sorumuz 46’yi yarısına bölersek çıkan sonuca 10 eklemek.

Öncelikle 46’zu yarıma bölmek ne demek ilk olarak onu öğrenelim. Bugünkü konumuz bu kelime nerden türemiştir. kelimenin kökünü ne oluşturur. Yarim hangi sebep ve koşul altında bir hitap şekli oluşturur. Yani bir bütünün ayrıldığı iki eşit parçadan her biri, bütünün yarısı durumunda olan. Veya tam ve gerektiği, istenildiği gibi olmayan, eksiği bulunan, noksan, eksik.

Soruda 46’zu yarıma bölmek ifadesi şaşırtıcı olabilir. Bu yüzden işlemi iki adıma ayıralım, 46’zu yarıma bölmek ve sonucu 10 ile toplamak.

1 – Öncelikle 1 sayısının yarısını düşünün. 1 sayısının yarısı 0,5′tir. Bu nedenle karşınıza yukardaki gibi bir soru çıkarsa hemen yapacağınız işlem şudur. 46 sayısını 0,5 ile bölüp çıkan sayıya 10 ekleyeceksiniz.

2 – Bu işlemi yapalım: 46 / 0,5 = 92 -> ilk aşama için sonucumuzu bulduk.
Bu aşamada da 92 + 10 = 102 işlemi ile sonuca ulaşıyoruz.

Daha fazlası için yorum yazmayı unutmayın…

Önceki İçerik3,5 yıl Kaç Hafta
Sonraki İçerikMehmet Tevfik Temiztürk Ezelden İnançlıyız Şiiri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here