480 Sayısının %20 si Kaçtır

Herhangi bir miktarın verilen yüzdesi üzerinden yapılan hesaplama için, işlem pay ve paydaya çevirerek rahatlıkla gerçekleştirilebilir. Yüzde ifadesi, bir sayı ile birlikte kullanıldığında; o sayının yüz eşit parçaya bölündükten sonra elde edilen birimlerden bir tanesini tanımlar. Bu nedenle Bir şeyin 100’e bölümünden ortaya çıkan her bir parçasını belirtmek etmek için “yüzde” veya “yüzdelik” kelimeleri kullanılır. Matematikte yüzde, % işareti ile gösterilmektedir. %1 ifadesi “yüzde bir” olarak okunmakta olup ilgili sayının 100’e bölünmesi durumunda ortaya çıkan parçalardan 1 tanesini ifade etmektedir.

Örnek: 480 sayısının %20’si kaçtır?

Görüldüğü üzere 480 sayısının %20 miktarını hesaplayabilmek için, 480 sayısını 20 ile çarpmak ve daha sonra 100’e bölmek gerekmektedir.

480 x 20 = 9600
9600 ÷ 100 = 96

Yukarıdaki işlemi yapmak suretiyle herhangi bir sayının yüzde hesaplaması kolaylıkla ortaya çıkabilir.

2’ci ÇÖZÜMÜ;

480 % 20 işlemini yaparken, sıfırlar gider,

48 x 2 = 96

Pratik yüzde hesaplama
Pratik yüzde işleminde bilirsiniz kuyumcular önüne hesap makinesini alır ve tuşlara hızlıca basarak hesaplama yaparlar. Öyle bir hesaplama işlemi yaparlar ki, parmaklar böyle şakır şakır hesap makinesi üzerinde gezinirken acaba ne kadar gasgillicek düşüncesine kapılırız. İşte size hesap makinesinde bu şekilde parmaklarınızı gezdirmeden kolay ve pratik yüzde hesaplama yöntemlerini anlatacağım.

Önceki İçerikAkım Nedir Ne İşe Yarar
Sonraki İçerikBir Duman Şarkısı Gönülden Veya Samimi Olan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here