Acısı İçine Veya Yüreğine İşlemek Anlamı Ne Demektir

Acısı içine / yüreğine işlemek deyimin anlamı nedir? Öncelikle bu cümlenin bir deyim olduğunu hatırlatırız. Acısı içine / yüreğine işlemek, kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Bir çoğumuz özellikle anlamını merak ederek internet’te anlamına bakmaktayız.

Acısı içine / yüreğine işlemek : Bir şeyin verdiği acı, üzüntü benliğinde derin iz bırakmak. “Elindeki tek evi de yanıp kül olunca acısı yüreğine işledi.”

Deyim Nedir
Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Bu deyimler Türk halkının yaşam biçimini, dünya görüşünü ve kültürünü yansıtmaktadır.

Önceki İçerikKuvayımilliye Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi
Sonraki İçerikGöl İle İlgili Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here