Tereciye Tere Satılmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Tereciye tere satılmaz, atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Tereciye tere satılmaz.
Bir konu hakkında bizden daha bilgili ve deneyimli olanlara akıl vermeye ve yol göstermeye kalkarsak komik bir duruma düşeriz. Bir işin ustasına o işi nasıl yapacağı öğretilemez.

Kısaca anlamı : “Bir işin ustasına o işi nasıl yapacağı öğretilmez.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı :“Sanki işten anlıyormuş gibi bir de kalkmış marangoza hangi ağacı daha iyi işleyebileceğini söylüyor. Halbuki bilse tereciye tere satılmadığını konuşmayacak.

Açıklama ve kompozisyon : Birine çok iyi bildiği bir şey öğretilemez, bir konuda bilgi verilemez. Böyle bir şeye kalkışan yada çalışan kendisini gülünç duruma sokar. Bir işi, en iyi o işin ustası, uzmanı bilir.

Bir işin ustasına o işi nasıl yapacağı öğretilmez. Bir konu hakkında bizden daha bilgili ve deneyimli olanlara akıl vermeye ve yol göstermeye kalkarsak komik bir duruma düşeriz. Bir işin ustasına o işi nasıl yapacağı öğretilemez.

Bir insana çok iyi bildiği bir şey hakkında bilgi verilmez. Bunu yapan kişi gülünç duruma düşebilir. Tere, turpgillerden, bol yapraklı, yaprakları salata olarak yenen baharlı, otsu bir bitki.

Çok iyi bildiği bir şey öğretilemez, bir konuda bilgi verilemez. Böyle bir şeyi denemek veya üzerinde çalışmak kendini saçma bir duruma sokar. Bir iş biliyor, o işin efendisi, uzman.

Bir işin efendisi nasıl yapılacağı öğretilmez. Bizden daha bilgili ve deneyimli olanlara rehberlik etmeye ve rehberlik etmeye çalışırsak komik bir durumdayız. Bir işin efendisine nasıl yapılacağı öğretilemez.

Bir kişiye çok iyi bildiği bir şey hakkında bilgi verilmez. Bunu yapan kişi saçma olabilir. Tere, turpgiller, yapraklı, otsu bir bitkidir ve bahar yaprakları salata olarak yenir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikKira ile Başlayan Deyimler ve Anlamları
Sonraki İçerikAntidiüretik Hormon Nedir Nasıl Çalışır Görevi Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here