Kira ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Kira ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Kira kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla kira deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Ağzına kira istemek
Söylemesi beklenen şeyi söylemekte nazlı davranmak.

Ağzını kiraya vermek
Kendini de ilgilendiren bir konuda düşüncesini söylememek.

Ayağına kira istemek
Gelmeye nazlanmak, üşenmek.

Diline kira istemek
Ağzına kira istemek.

Kirada olmak
Kira karşılığında verilmiş olmak.

Kirada oturmak
Kira ile tutulmuş bir yerde yaşamak: ‘biz kudüs’te kirada oturuyoruz.’ -f. R. Atay.

Kiraya vermek
Kira karşılığında vermek, icara vermek: ‘hiç olmazsa kızının okuma masraflarını çıkarmak endişesiyle yukarıdaki odalardan birini kiraya vermeyi düşünmüşlerdi.’ -k. Bilbaşar.

Orta katı kiraya vermek
Argo gebe kalmak.

Önceki İçerikAcı Çekmek (Duymak) Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikTereciye Tere Satılmaz İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here