Acı Çekmek (Duymak) Anlamı Ne Demektir

Acı çekmek /duymak deyimin anlamı nedir? Öncelikle bu cümlenin bir deyim olduğunu hatırlatırız. Acı çekmek /duymak, kelimesi dilimizde sıklıkla karşımıza çıkan sözcükler arasındadır. Bir çoğumuz özellikle anlamını merak ederek internet’te anlamına bakmaktayız.

Acı çekmek /duymak : 1) Bedensel ağrı, sızı duymak. “Kazadan sonra çok acı çekti.” 2) Üzülmek, üzüntü içinde kalmak. “Eşini kaybedeli on yıl oldu ama o hâlâ acı çekiyor.”

Deyim Nedir
Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına “deyim (tabir)” denir.

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Bu deyimler Türk halkının yaşam biçimini, dünya görüşünü ve kültürünü yansıtmaktadır.

Önceki İçerikAda çayı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikKira ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here