Çalışmak ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Çalışmak ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında çalışmak kelimesi geçen deyimler hangileridir? Çalışmak ilgili Deyimler nelerdir? Çalışmak sözleri…

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. Secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

 • Irgat gibi çalışmak
  çok ağır bir işte çalışmak.
 • İt gibi çalışmak
  çok çalışmak, yorulmak.
 • Kafası işlemek (çalışmak)
  aklı, zekâsı yerinde olmak, bir konu üzerinde iyi düşünebilir olmak: ‘Hasan’ın kafası şimdi üç cepheli işliyordu.’ -O. C. Kaygılı.
 • Kendi hesabına çalışmak
  uğraştığı işi sadece kendisi için yapmak: ‘Böyle bir amatörlük devresi geçirdikten sonra biraz da kendi hesabına çalışmayı düşündü.’ -R. N. Güntekin.
 • Rölantide durmak (çalışmak)
  motorlu taşıtlarda, motor boşta çalışmak.
 • Serbest çalışmak
  bir işverene bağlı olmadan kendi adına kazanç sağlamak.
Önceki İçerikAdamotu Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi
Sonraki İçerikAfet Nedir Tanımı ve Türleri Nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here