Açlık ile ilgili Başlayan Deyimler ve Anlamları

Açlık ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında Açlık kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Açlık çekmek
Anlamı : yoksulluk içinde bulunmak.


Açlıktan gözü (gözleri) dönmek (kararmak)
Anlamı : çok acıkmak: ‘bu akşam açlıktan gözü dönmüş bir hâlde bir evin mutfağına girmişti.’ -s. F. Abasıyanık.


Açlıktan imanı gevremek
Anlamı : çok acıkmak.


Açlıktan nefesi kokmak
Anlamı : yoksulluk içinde bulunmak.


Açlıktan ölmek
Anlamı : dayanılmaz derecede acıkmak, çok acıkmak.


Açlıktan ölmeyecek kadar
Anlamı : çok az: açlıktan ölmeyecek kadar yiyor.

Önceki İçerikÂdeta Nasıl Yazılır Ayrı mı Bitişik mi
Sonraki İçerikAbsorbsiyon Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here