Göl İle İlgili Deyimler ve Anlamları

Göl ile ilgili Deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında göl kelimesi olan Deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler en az iki sözcükten oluşan söz gruplarıdır. Bir sözcük tek başına deyim oluşturamaz. Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Bir dilin zenginliğini ifade eden deyimleri tam olarak bilmeden o dile hakim olmak mümkün değildir.

Deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Birkaç cümleyle anlatabileceğimiz bir durumu iki üç sözcükten oluşan bir deyimle anlatabiliriz. Böylece kısa ve özlü anlatım sağlamış oluruz.

Göl İle İlgili Deyimler ve Anlamları

(Bir şeye) gölge düşürmek
bir şeyin değerini veya ününü azaltacak işler yapmak: ‘Bu iki yazarın usta hikâyeci vasıflarına gölge düşürmüştür.’ -A. Ş. Hisar.

(Birini veya bir şeyi) gölgede bırakmak
ondan daha üstün bir düzeye yükselmek, ondan çok daha başarılı olmak: ‘Enişte, delikanlıları gölgede bırakacak kadar çalıştı; hâlâ ayak üstünde.’ -S. M. Alus.

Ekmek elden su gölden
‘kendisi çalışmayıp başkasının kazancıyla geçinme durumu’ anlamında kullanılan bir söz: ‘Uygar yaşamlarında ekmek elden su göldendi.’ -A. Kutlu.

Göl olmak
gereksiz olarak bir yerde su toplanmak, göllenmek.

Önceki İçerikAcısı İçine Veya Yüreğine İşlemek Anlamı Ne Demektir
Sonraki İçerikTerzi Kendi Söküğünü Dikemez İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here