Düşmanına Gücenip Dostuna Darılma İle İlgili Cümle ve Kompozisyon

Düşmanına gücenip dostuna darılma (kızma); atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Düşmanına gücenip dostuna darılma (kızma).
Kişinin kendine zarar vereceğini düşündüğü kişilere düşman gözüyle bakması, dostlarının da o kişilere düşman gözüyle bakmasına neden olur. Dostlarını dinleyerek bu kötü niyetli kişilere verilecek zararlar yada çıkmazlar için iyi niyetli insanın heba edeceği şeyler eğer kendisini zor durumda bırakıyorsa, dostuna kızmamalıdır. Çünkü dostu o kişinin iyiği için ona yardım etmektedir. Böyle durumlarda düşmana kızıp dosta gücenmemelidir. Ayrıca düşmanımızın düşmanı bizim dostumuzdur, bu unutulmamalıdır.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Dedem bize nasihat ederken düşmanına gücenip dostuna darılma (kızma) sözünü bize hatırlattı.

Açıklama ve kompozisyon :  Düşmanına gücenip dostuna darılma atasözünün anlamı ve açıklaması, Bir kişinin düşmanı hiçbir zaman o kişinin iyiliğini, mutluluğunu istemez. İmkanı olsa işlerini bozmaya, dostlarıyla arasını açmaya çalışır. Bu nedenle herhangi bir sebeple güvenmediğimiz bir kişi yüzünden dost bildiğimiz, değer verdiğimiz kişilere karşı şüphe dahi duymamamız gerekir.

En dehşetli en korkunç düşmanlık, dostun düşmanlığıdır. Kardeşlerin düşmanlığı kalleşliğe dönüşür; oysa gerçek düşmanlarda kalleşlik yoktur. Çünkü aradaki sevgi ve dayanışmanın, kaynaşmanın oluşturduğu güven etkisiyle dostlar gizliliklerini birbirlerine söyler, sırlarını birbirlerine açar, mahrem hal, tutum ve fikirlerine vakıf olurlar. Durum böyle iken günün birinde araları bozulur ve hemen onarılmazsa şeytanı bile hayrette bırakan bir düşmanlık başlar. Bu nedenle siz siz olun sakın düşmanınıza gücenip veya kızıpta dostunuzun arasını açmaya veya darılmaya müsaade etmeyin.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikD Harfi ile Başlayan Meslek Grupları
Sonraki İçerikMehmet Tevfik Temiztürk Merhameti Anlattı Şiiri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here