Fırsat Eldeyken Sürün Devranı ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Fırsat eldeyken sürün; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Fırsat eldeyken sürün devranı.
Fırsatlar insanın karşısına kolay kolay çıkmaz, bu nedenle herhangi bir fırsat yakalandığında onu en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Maddi gücü olanlar için bu durum güzel yaşamak için bir fırsattır, eldeki imkânlardan mümkün olduğunca yararlanmak gerekir. Garajda duran, binilmeyen son model araba olsa ne anlamı olur ki…

Kısaca anlamı : Fırsat yakalandığı an bu fırsat kullanılmalıdır. Fırsatları değerlendiremeyen sonunda ah çekerler ancak iş işten geçmiş bulunur. Kendi lehimize olan tüm iyi olayları değerlendirmeli, kaçırılmayacak bir dönüm noktası ise bunu kesinlikle değerlendirmeliyiz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Arkadaşımın ayağına fırsat gelince ona fırsat eldeyken sürün devranı sözünü hatırlattım.

Açıklama ve kompozisyon :  Genelde de değerlendirdiklerimizin mutluluğunu yaşamak yerine kaçırdığımız fırsatların üzüntüsünü duyarız. Hayatta bazı fırsatlar vardır ki elimize sadece bir defa geçer. Onu kaçırdığımızda artık son treni kaçırmış oluruz. Çünkü aynı fırsat bir daha gelmez.

Bu nedenle yaşamımızda geçen her anımızı etkili şekilde değerlendirmeli, yapmamız gereken işleri zamanında yerine getirmeliyiz. Çünkü bu zaman geçip gittiğinde onu geri getirebilmek mümkün değildir. Sonradan pişman olmamak için her anımızın kıymetini bilerek zamanımızı planlı şekilde değerlendirmeliyiz.

Bize pek çok imkan sunan, bizlere pek çok fırsat tanıyan bu kuşa gereken değeri vermeli ve onu avuçlarımızın içinden kaçırmamalıyız. Unutmamak gerekir ki zaman sorumluluklarımızı yerine getirmek için ihtiyaç duyduğumuz en önemli şeydir. Sonradan pişman olmamak için zamanımızı etkili geçirmeliyiz.Kişi, eline geçen fırsatları zamanında değerlendirerek güzel işler başarabilir. Akıllı kimse, bunu çok iyi bilir ve fırsatları da hiç zaman kaybetmeden değerlendirir.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikZ Harfi ile Başlayan Muhabbet Kuşların İsimleri
Sonraki İçerikMedh Nedir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here