Hesap Bilmeyen Kasap ne Satır Bırakır ne Masat ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Hesapsız kasap, ya bıçak kırar ya masa; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Hesapsız kasap, ya bıçak kırar ya masa (hesabını bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat).
İşinin ehli olmayan, ne yapacağını önceden iyi düşünmeyen kişi, işin içinden bir türlü çıkamaz. Bu uğurda baş vurduğu araçlarıda heder eder. / Hesabını bilmeyen kişi elinde, avucunda bulunan işe yarar şeyleride ziyan eder.

Kısaca anlamı : Önlemini iyi almadan, ne yapıp edeceğini iyi düşünmede, bir iş girişiminde bulunan kişi, başarıya ulaşamaz; o iş için gerekli olan imkânları da yitirir

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Hesap yaparken babamın bana söylediği Hesapsız kasap, ya bıçak kırar ya masat (Hesabını bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat sözü unutamıyorum.

Açıklama ve kompozisyon :  Alacağını ve borcunu bilmeyen, gelirini giderini işine göre ayarlamayan kişi, elinde avucunda bulunanı da kaybeder; zarara uğrar. Zor durumda kalmamak için yapacağımız işleri önceden iyice araştırarak planlamamız gerekir. Bu durumda zor durumda kalmadan istediğimiz her şeyi halledebiliriz.

Tasarruf, sürdürebilirliğin esasıdır. Kaynakların, ziyan edilmeden, akıllıca kullanılması gerekir. Bu bilinci çocuklarımıza aşılamalıyız ki kendileri de bir aile kurduklarında hesaplarını bilsinler; namerde muhtaç olmasınlar. Çocuklarımıza tasarrufu öğretmeliyiz ki bir şirket yönetiminde yer alırlarsa, sermayeyi kediye yüklemesinler. Çocuklarımıza değer bilmeyi öğretmeliyiz ki bir gün devlet yönetiminde yer alırlarsa, kendilerine emanet edilen beytülmala sahip çıksınlar, çarçur etmesinler, günaha girmesinler.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Önceki İçerikR Harfiyle Başlayan Oteller
Sonraki İçerikMUSTAFA AĞA ÇESMESİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here