Heyecan ile ilgili Deyimler ve Anlamı

Heyecan ile ilgili deyimleri ve anlamları. İçinde ve anlamında heyecan kelimesi geçen deyimler hangileridir? Heyecan ilgili Deyimler nelerdir? Heyecan sözleri…

Birçoğumuz deyimlerle ilgili bazı sözler veya cümleler bulmaya çalışmaktayız. Bugün’de yukarıdaki başlık altında sizler için deyimler derledik. Evvela Deyimin tanımını yapmakla başlamakta fayda vardır. Deyimler çok büyük bir oranda mecaz anlamda kullanılır ancak gerçek anlamda kullanılanlara da rastlanmaktadır. Secdem.net

Bazı durumların ifade edilmesinde zorluk yaşandığında, anlamların yetersiz kaldığı anlarda etkili bir anlatım aracı olarak deyimleri kullanırız. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

 • Heyecan duymak
  heyecanlanmak.
 • Heyecan vermek
  heyecan duymasına sebep olmak: ‘göz kamaştırıcı bir mücevher, kuyumcuya heyecan verir.’ -s. Ayverdi.
 • Heyecana düşürmek
  heyecanlandırmak: ‘adına ve şimdi gördüğüm şahsiyetine zaten hayran olduğum büyük askerin bu alakası beni heyecana düşürmüştü.’ -i. A. Gövsa.
 • Heyecana gelmek
  heyecanlanmak, heyecan duymak.
 • Heyecana getirmek
  heyecanlandırmak, heyecanlanmasına sebep olmak: ‘nağmeler ve hanende sesleri, uslu ve evcimen halkı heyecana ve galeyana getiriyordu.’ -a. Ş. Hisar.
 • Heyecana kapılmak
  aşırı derecede heyecan, coşku duymak: ‘ne zaman böyle büyük makineler görsem kolay kolay tarif edilemeyen bir heyecana kapıldığımı duyuyorum.’ -b. R. Eyuboğlu.
Önceki İçerikAltın Saatler Nasıl Yazılır ve Anlamı
Sonraki İçerikAdenovirüsler Nedir Ne İşe Yarar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here