Irak ile Başlayan Deyimler ve Anlamları

Irak ile ilgili deyimler hangileridir? İçinde ve anlamında ırak kelimesi olan deyimler nelerdir? Açıklaması ve anlamlarıyla beraber deyimleri derledik. Secdem.net

Deyimler, bir dilin anlatım yollarını, o dili konuşan toplumun geçmişini, yaşam biçimini, geleneklerini ve çeşitli özelliklerini belirten önemli ipuçları sağlarlar. Ayrıca deyimler, hem yazılarımıza hem de konuşmalarımıza derinlik katar. Anlattıklarımızı ilgi çekici hâle getirir. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş. Kimi deyimlerde, asıl anlamlarından tamamıyla sıyrılmazlar. Yerine göre asıl anlamından da alınabilir, daha başka bir anlama da gelebilir. Bunu cümle içindeki kullanılış şeklinden anlarız.

Deyim ve atasözlerini karıştırmayın ikiside farklıdır. Atasözleri, az sözcükle çok şey anlatan özlü sözlerdir. Anlattıkları denenmiş, doğruluğuna inanılmış düstur (genel kural, kaide) niteliğindedirler. Deyimler ise, kalıplaşmış anlatım araçlarıdır. Cümle şeklinde olanlar bile bir anlam bütünlüğü taşımaz. Asıl anlamlarını içinde bulundukları cümleden alırlar; aldıkları anlam da değişmez bir kural niteliğinde değildir.

Evlerden ırak (uzak)
Hlk. ölüm veya kötü bir durumdan söz edilirken dinleyenlerin aynı durumla karşılaşmamalarını dilemek için söylenen bir söz: evlerden ırak, dağ gibi delikanlı iki günde devrildi gitti.

Gönülden ırak olmak
Sevilmekten yoksun kalmak, sevilmemek.

Gözden ırak tutmak
Görmek istememek.

Gözden ırak tutulmak
Önem verilmemek, değersiz bulmak: ‘bunca yüzyıl gözden ırak tutulan gerçek türkçeyi ön plana almak gerekiyordu.’ -a. Erhat.

Önceki İçerikAkdeniz foku Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır
Sonraki İçerikAnafaz Nedir ve Kaçıncı Evredir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here